Avaktiverad 2019-06-03
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2000-12-01
RSK-nr enhet: ST
Golvvärmematta avsedd för badrum, hallar och entréer med klinkergolv där låg bygghöjd önskas. Effekten är 90 W/m2. 230V. T2QuickNet-90 förläggs i avjämningsmassa. Den kan installeras under trä- laminatgolv och plastmatta förutsatt att den då läggs i avjämning, minst 8mm för trägolv, 10mm för laminat och 15mm för plastmatta. Mattans bygghöjd är 3mm och den är självhäftande. Miljövänlig PVC-fri tvåledarkabel färdigmonterad på nät. Inga elektriska fält och försumbara magnetfält. Levereras i förpackning komplett med värmematta, termostat, förläggningsinstruktioner + tillbehör. En anslutningsände med 2,5 m kallkabel.
Golvvärmematta avsedd för badrum, hallar och entréer med klinkergolv där låg bygghöjd önskas. Effekten är 90 W/m2. 230V. T2QuickNet-90 förläggs i avjämningsmassa. Den kan installeras under trä- laminatgolv och plastmatta förutsatt att den då läggs i avjämning, minst 8mm för trägolv, 10mm för laminat och 15mm för plastmatta. Mattans bygghöjd är 3mm och den är självhäftande. Miljövänlig PVC-fri tvåledarkabel färdigmonterad på nät. Inga elektriska fält och försumbara magnetfält. Levereras i förpackning komplett med värmematta, termostat, förläggningsinstruktioner + tillbehör. En anslutningsände med 2,5 m kallkabel.
| RSK-nummer | 2421069 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8948406 |
| GTIN | 7330957002127 |
| Produkt | Golvvärmematta |
| Produktnamn | T2QuickNet-6 m² |
| Dimension | - |
| Storlek | 6m² |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 545W 230V |
| Funktion | för golvvärme |
| Utförande | med termostat |
|---|---|
| Färg | flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 8948406 |
|---|
| GTIN | 7330957002127 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Med stödmatta | Ja |
|---|---|
| Självhäftande | Ja |
| Ansluten last | 90 - 545 W |
| Effekt | 90 W/m² |
| Värmeledarlast | 8,1 W/m |
| Antal kalla ledare | 1 |
| Längd på kalla ledare | 2500 mm |
| Lämplig till uppvärmning av utomhusyta | Nej |
| Lämplig till uppvärmning av takyta | Nej |
| Yta | 6 m² |
| Längd | 12000 mm |
| Bredd | 500 mm |
| Tjocklek | 3 mm |
| Med styrenhet | Ja |
| Med rumstermostat | Ja |
| Med golvtemperatursensor | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7330957002127 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 205 | ||
| Bredd (mm) | 205 | ||
| Höjd (mm) | 590 | ||
| Vikt (kg) | 3,2 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2421069 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8948406 |
| GTIN | 7330957002127 |
| Produkt | Golvvärmematta |
| Produktnamn | T2QuickNet-6 m² |
| Dimension | - |
| Storlek | 6m² |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 545W 230V |
| Funktion | för golvvärme |
| Utförande | med termostat |
|---|---|
| Färg | flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 8948406 |
|---|
| GTIN | 7330957002127 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Med stödmatta | Ja |
|---|---|
| Självhäftande | Ja |
| Ansluten last | 90 - 545 W |
| Effekt | 90 W/m² |
| Värmeledarlast | 8,1 W/m |
| Antal kalla ledare | 1 |
| Längd på kalla ledare | 2500 mm |
| Lämplig till uppvärmning av utomhusyta | Nej |
| Lämplig till uppvärmning av takyta | Nej |
| Yta | 6 m² |
| Längd | 12000 mm |
| Bredd | 500 mm |
| Tjocklek | 3 mm |
| Med styrenhet | Ja |
| Med rumstermostat | Ja |
| Med golvtemperatursensor | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7330957002127 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 205 | ||
| Bredd (mm) | 205 | ||
| Höjd (mm) | 590 | ||
| Vikt (kg) | 3,2 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |