  • •  Behagelig uppvärmning och behagligt inomhusklimat
  • •  Möjlighet att styra via mobiltelefon
  • •  Modulerende drift
  • •  Hög effektivitetsfaktor
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer6252049
Tillverkarens artikelnummer8000010673
GTIN-
ProduktUteluftvärmepump, utedel
ProduktnamnclimaVAIR plus VAIP1-050 WNO
Dimension-
Storlek555x873x376
Tryck/Flöde/Temp-
Effekt/Eldata230V
Funktionuppvärmning / kylning
Utförande4,1 kW värme
Färgvit
Ytbehandling-
Material stål/plast
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida -
GTIN -
Tillverkarens produktsida -
Produktegenskaper
Inverterreglerad Ja
Typ av köldmedium R32
Global uppvärmningspotential (GWP) 675
Anslutningsspänning 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 11,5 A
Enhetens säkringsstorlek 16 A
Kyla tillförd effekt 0,08 - 2,3 kW
Kylkapacitet 1 - 6,4 kW
Värme ingångseffekt 0,18 - 2,3 kW
Värmekapacitet 1,1 - 7 kW
EER (kyla) 3,6
COP (värme) 4,1
SEER (kyla) 8
Energieffektivitetsklass kyla A++
SCOP vid genomsnittliga förhållanden 4,6
Energieffektivitetsklass uppvärmning vid genomsnittliga förhållanden A++
SCOP vid kallare förhållanden 3,6
Energieffektivitetsklass uppvärmning vid kallare förhållanden A
SCOP vid varmare förhållanden 5,8
Energieffektivitetsklass uppvärmning vid varmare förhållanden A+++
Höjd 555 mm
Bredd 873 mm
Djup 376 mm
Ljudnivå 40 - 65 dB(A)
Dimension vätskeledning 1/2"
Dimension sugledning 1/4"
Drifttemperatur för kyla (Dry Bulb) -15 - 50 °C
Drifttemperatur för värme (Wet Bulb) -15 - 30 °C
Min. rörlängd 2 m
Max. rörlängd 25 m
Max. höjdskillnad 10 m
RSK-nummer6252049
Dimension-
Storlek555x873x376
Tryck/Flöde/Temp-
Effekt/Eldata230V
Funktionuppvärmning / kylning
Utförande4,1 kW värme
Färgvit
Ytbehandling-
Material stål/plast
Standard-
Övrig info-
Inverterreglerad Ja
Typ av köldmedium R32
Anslutningsspänning 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 11,5 A
Enhetens säkringsstorlek 16 A
Kylkapacitet 1 - 6,4 kW
Värmekapacitet 1,1 - 7 kW
EER (kyla) 3,6
COP (värme) 4,1
SEER (kyla) 8
Höjd 555 mm
Bredd 873 mm
Djup 376 mm
Ljudnivå 40 - 65 dB(A)
Dimension vätskeledning 1/2"
Dimension sugledning 1/4"