RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-09-30
RSK-nr enhet: ST
ClimaLine Pro 8 är ett nyutvecklat uppsamlingstråg framtaget för luft-vatten värmepumpars utedelar. Tråget klarar att hålla vattnet rinnande till - 34°C, tack vare tjockare isolering och Eco styrning av värmemattan ger en låg energiförbrukningen. Eco styrning betyder två separata termostatstyrda värmekablar, den primära startar vid +3°C och den sekundära vid -8°C. Pro 8 har en värmematta med hela 25m värmekabel som även värmer fram till 0.5cm från trågets ytterkanter. Värmetråget monteras hängande under en väggkonsol eller i ett markstativ. Det är lätt att montera, även efter värmepumpen har blivit installerad. Levereras med justerbara upphängningar och en adapter för både 20 och 25mm slang. Självklart finns en korg i trågets utlopp som hindrar stopp, när löven faller. Vi rekommenderar att kondensatet leds bort genom avledningskit med vår Ø19 eller 25mm isolerade slang.
ClimaLine Pro 8 är ett nyutvecklat uppsamlingstråg framtaget för luft-vatten värmepumpars utedelar. Tråget klarar att hålla vattnet rinnande till - 34°C, tack vare tjockare isolering och Eco styrning av värmemattan ger en låg energiförbrukningen. Eco styrning betyder två separata termostatstyrda värmekablar, den primära startar vid +3°C och den sekundära vid -8°C. Pro 8 har en värmematta med hela 25m värmekabel som även värmer fram till 0.5cm från trågets ytterkanter. Värmetråget monteras hängande under en väggkonsol eller i ett markstativ. Det är lätt att montera, även efter värmepumpen har blivit installerad. Levereras med justerbara upphängningar och en adapter för både 20 och 25mm slang. Självklart finns en korg i trågets utlopp som hindrar stopp, när löven faller. Vi rekommenderar att kondensatet leds bort genom avledningskit med vår Ø19 eller 25mm isolerade slang.
| RSK-nummer | 6259146 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3060-9899-882 |
| GTIN | 7350157934370 |
| Produkt | Dräneringstråg |
| Produktnamn | ClimaLine Pro 8 Eco värmetråg |
| Dimension | Ø19/25 |
| Storlek | L:888D:388 H:35 H:107m adapter |
| Tryck/Flöde/Temp | 11L/m, -34°C |
| Effekt/Eldata | 123w (48+75) |
| Funktion | samla upp vatten, utomhusdel |
| Utförande | Med värme, för L/V VP |
|---|---|
| Färg | mörkgrå |
| Ytbehandling | - |
| Material | ABS, komposit m.fl |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://climaco.com/climaline-pro-series/climaline-pro-8/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 3060-9899-882 |
|---|
| GTIN | 7350157934370 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://climaco.com/climaline-pro-series/climaline-pro-8/ |
|---|
| Typ av tillbehör/reservdel | Övrigt |
|---|---|
| Tillbehör | Ja |
| Reservdel | Nej |
| Lämplig för | Utomhusplacering |
| Höjd | 35 mm |
| Bredd | 888 mm |
| Djup | 388 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Presentinslagen | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1053 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 60 | ||
| Vikt (kg) | 4,52 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Presentinslagen | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Presentinslagen | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 6259146 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3060-9899-882 |
| GTIN | 7350157934370 |
| Produkt | Dräneringstråg |
| Produktnamn | ClimaLine Pro 8 Eco värmetråg |
| Dimension | Ø19/25 |
| Storlek | L:888D:388 H:35 H:107m adapter |
| Tryck/Flöde/Temp | 11L/m, -34°C |
| Effekt/Eldata | 123w (48+75) |
| Funktion | samla upp vatten, utomhusdel |
| Utförande | Med värme, för L/V VP |
|---|---|
| Färg | mörkgrå |
| Ytbehandling | - |
| Material | ABS, komposit m.fl |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://climaco.com/climaline-pro-series/climaline-pro-8/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 3060-9899-882 |
|---|
| GTIN | 7350157934370 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://climaco.com/climaline-pro-series/climaline-pro-8/ |
|---|
| Typ av tillbehör/reservdel | Övrigt |
|---|---|
| Tillbehör | Ja |
| Reservdel | Nej |
| Lämplig för | Utomhusplacering |
| Höjd | 35 mm |
| Bredd | 888 mm |
| Djup | 388 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Presentinslagen | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1053 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 60 | ||
| Vikt (kg) | 4,52 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Presentinslagen | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Presentinslagen | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |