Inlagd: 2015-05-20
RSK-nr enhet: ST
NIBE F135 är en frånluftsmodul avsedd att dockas till en NIBE luft/vatten-värmepump och en NIBE inomhusmodul (VVM) eller styrmodul (SMO). NIBE F135 utnyttjar värmen som finns i husets ventilationsluft för att värma upp huset och varmvattnet samtidigt som huset ventileras. I installationer med kyla kan varmvatten och kyla produceras samtidigt. Frånluftsmodulen ger en ökad årsvärmefaktor och har en låg ljudnivå och hög ventilationskapacitet. NIBE F135 har en smart och enkel styrning via värmepumpens inomhusmodul. Tack vare smart teknik ger produkten dig kontroll över energiförbrukningen och blir en viktig del av din uppkopplade vardag. Med ett effektivt styrsystem regleras inomhusklimatet automatiskt för hög komfort, samtidigt som du gör naturen en tjänst.
NIBE F135 är en frånluftsmodul avsedd att dockas till en NIBE luft/vatten-värmepump och en NIBE inomhusmodul (VVM) eller styrmodul (SMO). NIBE F135 utnyttjar värmen som finns i husets ventilationsluft för att värma upp huset och varmvattnet samtidigt som huset ventileras. I installationer med kyla kan varmvatten och kyla produceras samtidigt. Frånluftsmodulen ger en ökad årsvärmefaktor och har en låg ljudnivå och hög ventilationskapacitet. NIBE F135 har en smart och enkel styrning via värmepumpens inomhusmodul. Tack vare smart teknik ger produkten dig kontroll över energiförbrukningen och blir en viktig del av din uppkopplade vardag. Med ett effektivt styrsystem regleras inomhusklimatet automatiskt för hög komfort, samtidigt som du gör naturen en tjänst.
| RSK-nummer | 6251241 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 066075 |
| GTIN | 7331421335307 |
| Produkt | Frånluftsvärmepump |
| Produktnamn | F135 |
| Dimension | - |
| Storlek | 605x600x490mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 10bar |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | luft/vatten, vent-återvinning |
| Utförande | för tappvarmvatten |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 066075 |
|---|
| GTIN | 7331421335307 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Tillbehör | Ja |
|---|---|
| Reservdel | Nej |
| Lämplig för | Inomhusplacering |
| Höjd | 515 mm |
| Bredd | 600 mm |
| Djup | 605 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 634 | ||
| Bredd (mm) | 665 | ||
| Höjd (mm) | 801 | ||
| Vikt (kg) | 57 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6251241.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6251241.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6251241.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_30_6251241.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_30_6251241.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_30_6251241.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_30_6251241.pdf |
| RSK-nummer | 6251241 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 066075 |
| GTIN | 7331421335307 |
| Produkt | Frånluftsvärmepump |
| Produktnamn | F135 |
| Dimension | - |
| Storlek | 605x600x490mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 10bar |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | luft/vatten, vent-återvinning |
| Utförande | för tappvarmvatten |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 066075 |
|---|
| GTIN | 7331421335307 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Tillbehör | Ja |
|---|---|
| Reservdel | Nej |
| Lämplig för | Inomhusplacering |
| Höjd | 515 mm |
| Bredd | 600 mm |
| Djup | 605 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 634 | ||
| Bredd (mm) | 665 | ||
| Höjd (mm) | 801 | ||
| Vikt (kg) | 57 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6251241.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6251241.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6251241.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_30_6251241.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_30_6251241.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_30_6251241.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_30_6251241.pdf |