RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-02-06
RSK-nr enhet: ST
Aquarea Utedel J-Serie med R32. Monobloc 9 kW 230V, 3kW tillskott. Grafit-grå. Högre värme-/kylningskapacitet och effektivitet. 65 °C tilloppstemp. Utökat driftområde vid kylning
Aquarea Utedel J-Serie med R32. Monobloc 9 kW 230V, 3kW tillskott. Grafit-grå. Högre värme-/kylningskapacitet och effektivitet. 65 °C tilloppstemp. Utökat driftområde vid kylning
| RSK-nummer | 6253098 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | WH-MDC09J3E5-1 |
| GTIN | 5025232989430 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump, utedel |
| Produktnamn | 9 kW Aquarea grafit Monobloc |
| Dimension | 865x1283x320 |
| Storlek | 9kW |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | - |
| Utförande | utedel luft/vatten |
|---|---|
| Färg | grafitgrå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | WH-MDC09J3E5-1 |
|---|
| GTIN | 5025232989430 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Enhetsplacering | Utomhusplacering |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 9 kW |
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,48 |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Typ av köldmedium | R32 |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 675 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 16 A |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Enhetens säkringsstorlek | 16 A |
| Bredd | 1283 mm |
| Höjd | 865 mm |
| Djup | 320 mm |
| Vikt | 104 kg |
| Dimension värmebärarkrets | 1 1/4" (32) |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 4,9 |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 3,32 |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A++ |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1390 | ||
| Bredd (mm) | 500 | ||
| Höjd (mm) | 960 | ||
| Vikt (kg) | 116 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_928_6253098.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_928_6253098.pdf |
| RSK-nummer | 6253098 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | WH-MDC09J3E5-1 |
| GTIN | 5025232989430 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump, utedel |
| Produktnamn | 9 kW Aquarea grafit Monobloc |
| Dimension | 865x1283x320 |
| Storlek | 9kW |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | - |
| Utförande | utedel luft/vatten |
|---|---|
| Färg | grafitgrå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | WH-MDC09J3E5-1 |
|---|
| GTIN | 5025232989430 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Enhetsplacering | Utomhusplacering |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 9 kW |
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,48 |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Typ av köldmedium | R32 |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 675 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 16 A |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Enhetens säkringsstorlek | 16 A |
| Bredd | 1283 mm |
| Höjd | 865 mm |
| Djup | 320 mm |
| Vikt | 104 kg |
| Dimension värmebärarkrets | 1 1/4" (32) |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 4,9 |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 3,32 |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A++ |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1390 | ||
| Bredd (mm) | 500 | ||
| Höjd (mm) | 960 | ||
| Vikt (kg) | 116 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_928_6253098.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_928_6253098.pdf |