RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-04-28
RSK-nr enhet: ST
WH-UDZ09KE8. Aquarea K-gen High Performance 400V. R32 köldmediesplit lämplig för lågenergi-byggnader med tex låg temperatur-radiatorer eller golvvärme. Kombineras med någon av dessa innedelar: WH-ADC0912K9E8, WH-ADC0912K9E8AN, WH-ADC0912K9E83, WH-ADC0912K9E8AN3, WH-SDC09K3E8 eller WH-SDC09K9E8.
WH-UDZ09KE8. Aquarea K-gen High Performance 400V. R32 köldmediesplit lämplig för lågenergi-byggnader med tex låg temperatur-radiatorer eller golvvärme. Kombineras med någon av dessa innedelar: WH-ADC0912K9E8, WH-ADC0912K9E8AN, WH-ADC0912K9E83, WH-ADC0912K9E8AN3, WH-SDC09K3E8 eller WH-SDC09K9E8.
| RSK-nummer | 6253088 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | WH-UDZ09KE8 |
| GTIN | - |
| Produkt | Utedel |
| Produktnamn | Aquarea High Performance K |
| Dimension | 1/4-1/2" |
| Storlek | 1340 x 900 x 320 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 9kW/ 400V |
| Funktion | luft/vatten-värmepump |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | RAL 7024 |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | metall/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | utedel, splitaggregat |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | WH-UDZ09KE8 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Utedel |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 9 kW |
| Värmekapacitet vid -7/35°C (EN 14511) | 9 kW |
| COPd vid Tj=+7°C | 4,48 |
| Lämplig för centralvärme | Ja |
| Max. rörlängd | 30 m |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Integrerad kyla | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Förfyllt köldmedium | 1,6 kg |
| Typ av köldmedium | R32 |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 675 |
| Dimension vätskeledning | 1/4" |
| Dimension sugledning | 1/2" |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 20 A |
| Bredd utomhusenhet | 900 mm |
| Höjd utomhusenhet | 1340 mm |
| Djup utomhusenhet | 320 mm |
| Vikt utomhusenhet | 90 kg |
| Ljudprestandanivå utomhusenhet vid 0/35 °C (EN 12102) | 51 dB(A) |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 4,96 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 195 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 3,57 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 140 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A++ |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 450 | ||
| Bredd (mm) | 1000 | ||
| Höjd (mm) | 1460 | ||
| Vikt (kg) | 98 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_928_6253088.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_928_6253088.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_928_6253088.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_928_6253088.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_928_6253088.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_928_6253088.pdf |
| RSK-nummer | 6253088 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | WH-UDZ09KE8 |
| GTIN | - |
| Produkt | Utedel |
| Produktnamn | Aquarea High Performance K |
| Dimension | 1/4-1/2" |
| Storlek | 1340 x 900 x 320 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 9kW/ 400V |
| Funktion | luft/vatten-värmepump |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | RAL 7024 |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | metall/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | utedel, splitaggregat |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | WH-UDZ09KE8 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Utedel |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 9 kW |
| Värmekapacitet vid -7/35°C (EN 14511) | 9 kW |
| COPd vid Tj=+7°C | 4,48 |
| Lämplig för centralvärme | Ja |
| Max. rörlängd | 30 m |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Integrerad kyla | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Förfyllt köldmedium | 1,6 kg |
| Typ av köldmedium | R32 |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 675 |
| Dimension vätskeledning | 1/4" |
| Dimension sugledning | 1/2" |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 20 A |
| Bredd utomhusenhet | 900 mm |
| Höjd utomhusenhet | 1340 mm |
| Djup utomhusenhet | 320 mm |
| Vikt utomhusenhet | 90 kg |
| Ljudprestandanivå utomhusenhet vid 0/35 °C (EN 12102) | 51 dB(A) |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 4,96 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 195 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 3,57 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 140 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A++ |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 450 | ||
| Bredd (mm) | 1000 | ||
| Höjd (mm) | 1460 | ||
| Vikt (kg) | 98 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_928_6253088.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_928_6253088.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_928_6253088.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_928_6253088.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_928_6253088.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_928_6253088.pdf |