Avaktiverad 2018-08-06
Inlagd: 2015-04-09
RSK-nr enhet: ST
Modulerande luft/vattenvärmepump som ger värme ner till -22°C och producerar upp till 65°C varmvatten. Automatisk avfrostning och inbyggd kondensvattenskål är standard. CTC EcoAir 520M är anpassad att dockas mot CTC EcoZenit i250/ i550Pro eller CTC EcoLogic Pro/Family.
Modulerande luft/vattenvärmepump som ger värme ner till -22°C och producerar upp till 65°C varmvatten. Automatisk avfrostning och inbyggd kondensvattenskål är standard. CTC EcoAir 520M är anpassad att dockas mot CTC EcoZenit i250/ i550Pro eller CTC EcoLogic Pro/Family.
| RSK-nummer | 6247749 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 586900001 |
| GTIN | 7333077000134 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | CTC EcoAir 520M |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | 1375x610x1175mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 10,3kW 3x400V 50Hz |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | galvaniserad/lackerad |
| Material | stålplåt/ABS/flermaterial |
| Standard | IP24, EN14511 |
| Övrig info | scrollkompressor autoavfrost |
| Tillverkarens produktsida | http://www.ctc.se/produkter/luft-vatten-varmepump/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 586900001 |
|---|
| GTIN | 7333077000134 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.ctc.se/produkter/luft-vatten-varmepump/ |
|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 21,8 kW |
|---|---|
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 5,24 |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Bredd | 1375 mm |
| Höjd | 1180 mm |
| Djup | 610 mm |
| Vikt | 186 kg |
| Kapslingsklass (IP) | IP24 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077000134 | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 1484 | ||
| Bredd (mm) | 789 | ||
| Höjd (mm) | 1327 | ||
| Vikt (kg) | 220 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6247749.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6247749.pdf |
| RSK-nummer | 6247749 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 586900001 |
| GTIN | 7333077000134 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | CTC EcoAir 520M |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | 1375x610x1175mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 10,3kW 3x400V 50Hz |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | galvaniserad/lackerad |
| Material | stålplåt/ABS/flermaterial |
| Standard | IP24, EN14511 |
| Övrig info | scrollkompressor autoavfrost |
| Tillverkarens produktsida | http://www.ctc.se/produkter/luft-vatten-varmepump/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 586900001 |
|---|
| GTIN | 7333077000134 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.ctc.se/produkter/luft-vatten-varmepump/ |
|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 21,8 kW |
|---|---|
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 5,24 |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Bredd | 1375 mm |
| Höjd | 1180 mm |
| Djup | 610 mm |
| Vikt | 186 kg |
| Kapslingsklass (IP) | IP24 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077000134 | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 1484 | ||
| Bredd (mm) | 789 | ||
| Höjd (mm) | 1327 | ||
| Vikt (kg) | 220 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6247749.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6247749.pdf |