Inlagd: 2018-04-06
RSK-nr enhet: ST
Modulerande luft/vattenvärmepump (utedel) som ger värme ner till -22°C och producerar upp till 65°C varmvatten. Anpassad att dockas mot CTC's styrenheter. Automatisk avfrostning och inbyggd kondensskål är standard.
Modulerande luft/vattenvärmepump (utedel) som ger värme ner till -22°C och producerar upp till 65°C varmvatten. Anpassad att dockas mot CTC's styrenheter. Automatisk avfrostning och inbyggd kondensskål är standard.
| RSK-nummer | 6251389 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 588402001 |
| GTIN | 7333077087678 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | CTC EcoAir 610M |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | 545x1245x1075mm (DxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6,3kW 3x400V 50Hz |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | grå/svart |
| Ytbehandling | galvaniserad/lackerad |
| Material | stålplåt/ABS/flermaterial |
| Standard | IP24, EN14511 |
| Övrig info | scrollkompressor autoavfrost |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 588402001 |
|---|
| GTIN | 7333077087678 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
|---|
| Enhetsplacering | Utomhusplacering |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 9,61 kW |
| Värmekapacitet vid -7/35°C (EN 14511) | 6,2 kW |
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,04 |
| COPd vid Tj=+7°C | 4,86 |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Förfyllt köldmedium | 2,2 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 1174 |
| Anslutningsspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Enhetens säkringsstorlek | 10 A |
| Bredd | 1245 mm |
| Höjd | 1080 mm |
| Djup | 545 mm |
| Vikt | 174 kg |
| Ljudnivå (vid drift) från/till | 53 - 60 dB(A) |
| Lufttemperatur | -22 - 35 °C |
| Luftvolym från/till | 0 - 3129 m³/h |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4 |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
| Inbyggd mjukstart | Ja |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 28 mm |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 4,81 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 189 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid kallare förhållanden | 3,17 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid kallare förhållanden | 124 % |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid varmare förhållanden | 5,91 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid varmare förhållanden | 234 % |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 3,64 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 143 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid kallare förhållanden | 3,17 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid kallare förhållanden | 124 % |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid varmare förhållanden | 4,41 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid varmare förhållanden | 173 % |
| PED-kategori (2014/68/EU) | 1 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077087678 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 789 | ||
| Bredd (mm) | 1339 | ||
| Höjd (mm) | 1237 | ||
| Vikt (kg) | 204 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6251390.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6251390.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_31_6251389.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_31_6251389.pdf |
| RSK-nummer | 6251389 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 588402001 |
| GTIN | 7333077087678 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | CTC EcoAir 610M |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | 545x1245x1075mm (DxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6,3kW 3x400V 50Hz |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | grå/svart |
| Ytbehandling | galvaniserad/lackerad |
| Material | stålplåt/ABS/flermaterial |
| Standard | IP24, EN14511 |
| Övrig info | scrollkompressor autoavfrost |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 588402001 |
|---|
| GTIN | 7333077087678 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
|---|
| Enhetsplacering | Utomhusplacering |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 9,61 kW |
| Värmekapacitet vid -7/35°C (EN 14511) | 6,2 kW |
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,04 |
| COPd vid Tj=+7°C | 4,86 |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Förfyllt köldmedium | 2,2 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 1174 |
| Anslutningsspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Enhetens säkringsstorlek | 10 A |
| Bredd | 1245 mm |
| Höjd | 1080 mm |
| Djup | 545 mm |
| Vikt | 174 kg |
| Ljudnivå (vid drift) från/till | 53 - 60 dB(A) |
| Lufttemperatur | -22 - 35 °C |
| Luftvolym från/till | 0 - 3129 m³/h |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4 |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
| Inbyggd mjukstart | Ja |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 28 mm |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 4,81 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 189 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid kallare förhållanden | 3,17 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid kallare förhållanden | 124 % |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid varmare förhållanden | 5,91 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid varmare förhållanden | 234 % |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 3,64 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 143 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid kallare förhållanden | 3,17 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid kallare förhållanden | 124 % |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid varmare förhållanden | 4,41 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid varmare förhållanden | 173 % |
| PED-kategori (2014/68/EU) | 1 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077087678 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 789 | ||
| Bredd (mm) | 1339 | ||
| Höjd (mm) | 1237 | ||
| Vikt (kg) | 204 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6251390.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6251390.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_31_6251389.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_31_6251389.pdf |