Inlagd: 2023-11-29
RSK-nr enhet: ST
Varvtalsstyrd luft/vattenvärmepump med integrerad kylning. Köldmediet är R290 (Propan) - ett av de mest naturliga köldmedier som finns.
Varvtalsstyrd luft/vattenvärmepump med integrerad kylning. Köldmediet är R290 (Propan) - ett av de mest naturliga köldmedier som finns.
| RSK-nummer | 6253031 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 590510001 |
| GTIN | 7333077103712 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | CTC EcoAir 712M |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | 510x1248x1068mm (DxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 3bar/3340m3/h /-25°C |
| Effekt/Eldata | 2-11kW/3x400V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | modulerande med kyla |
|---|---|
| Färg | grå/svart |
| Ytbehandling | lackerad, infärgad |
| Material | plåt/plast/flermaterial |
| Standard | IPX4, CE |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 590510001 |
|---|
| GTIN | 7333077103712 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
|---|
| Enhetsplacering | Utomhusplacering |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 9,04 kW |
| Värmekapacitet vid -7/35°C (EN 14511) | 7,04 kW |
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,05 |
| COPd vid Tj=+7°C | 4,85 |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Kyleffekt vid 35/18°C (EN 14511) | 1,56 - 7,53 kW |
| Kyleffekt vid 35/7°C (EN 14511) | 0,94 - 5,65 kW |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Med integrerad ackumulatortank | Nej |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R290 |
| Förfyllt köldmedium | 0,8 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 0,02 |
| Anslutningsspänning | 400 - 400 V |
| Max. ingång elektrisk effekt | 8 A |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Enhetens säkringsstorlek | 10 A |
| Bredd | 1248 mm |
| Höjd | 1068 mm |
| Djup | 510 mm |
| Vikt | 164 kg |
| Ljudnivå (vid drift) från/till | 47 - 59 dB(A) |
| Lufttemperatur | -25 - 40 °C |
| Luftvolym från/till | 1993 - 3340 m³/h |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,2294 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4 |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrreglerad | Ja |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 28 mm |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077103712 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 802 | ||
| Bredd (mm) | 1325 | ||
| Höjd (mm) | 1217 | ||
| Vikt (kg) | 189 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6253030.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6253030.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_31_6253031.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://ctc.se/ecodesign |
| Produktblad energimärkning | https://ctc.se/ecodesign |
| RSK-nummer | 6253031 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 590510001 |
| GTIN | 7333077103712 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | CTC EcoAir 712M |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | 510x1248x1068mm (DxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 3bar/3340m3/h /-25°C |
| Effekt/Eldata | 2-11kW/3x400V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | modulerande med kyla |
|---|---|
| Färg | grå/svart |
| Ytbehandling | lackerad, infärgad |
| Material | plåt/plast/flermaterial |
| Standard | IPX4, CE |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 590510001 |
|---|
| GTIN | 7333077103712 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
|---|
| Enhetsplacering | Utomhusplacering |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 9,04 kW |
| Värmekapacitet vid -7/35°C (EN 14511) | 7,04 kW |
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,05 |
| COPd vid Tj=+7°C | 4,85 |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Kyleffekt vid 35/18°C (EN 14511) | 1,56 - 7,53 kW |
| Kyleffekt vid 35/7°C (EN 14511) | 0,94 - 5,65 kW |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Med integrerad ackumulatortank | Nej |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R290 |
| Förfyllt köldmedium | 0,8 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 0,02 |
| Anslutningsspänning | 400 - 400 V |
| Max. ingång elektrisk effekt | 8 A |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Enhetens säkringsstorlek | 10 A |
| Bredd | 1248 mm |
| Höjd | 1068 mm |
| Djup | 510 mm |
| Vikt | 164 kg |
| Ljudnivå (vid drift) från/till | 47 - 59 dB(A) |
| Lufttemperatur | -25 - 40 °C |
| Luftvolym från/till | 1993 - 3340 m³/h |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,2294 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4 |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrreglerad | Ja |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 28 mm |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077103712 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 802 | ||
| Bredd (mm) | 1325 | ||
| Höjd (mm) | 1217 | ||
| Vikt (kg) | 189 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6253030.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6253030.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_31_6253031.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://ctc.se/ecodesign |
| Produktblad energimärkning | https://ctc.se/ecodesign |