Inlagd: 2023-11-29
RSK-nr enhet: ST
Varvtalsstyrd luft/vattenvärmepump med integrerad kylning. Köldmediet är R290 (Propan) - ett av de mest naturliga köldmedier som finns.
Varvtalsstyrd luft/vattenvärmepump med integrerad kylning. Köldmediet är R290 (Propan) - ett av de mest naturliga köldmedier som finns.
| RSK-nummer | 6253033 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 590530001 |
| GTIN | 7333077103736 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | CTC EcoAir 720M |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | 607x1409x1195mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 3bar/7319m3/h /-25°C |
| Effekt/Eldata | 4-22kW/3x400V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | modulerande med kyla |
|---|---|
| Färg | grå/svart |
| Ytbehandling | lackerad, infärgad |
| Material | plåt/plast/flermaterial |
| Standard | IPX4, CE |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 590530001 |
|---|
| GTIN | 7333077103736 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
|---|
| Enhetsplacering | Utomhusplacering |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 18,2 kW |
| Värmekapacitet vid -7/35°C (EN 14511) | 13,57 kW |
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,85 |
| COPd vid Tj=+7°C | 5,5 |
| Typ av reglering | Extern |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Integrerad reglering för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Kyleffekt vid 35/18°C (EN 14511) | 12 - 17 kW |
| Kyleffekt vid 35/7°C (EN 14511) | 3 - 13 kW |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Med integrerad ackumulatortank | Nej |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R290 |
| Förfyllt köldmedium | 1,2 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 0,02 |
| Anslutningsspänning | 400 - 400 V |
| Max. ingång elektrisk effekt | 16,55 A |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Enhetens säkringsstorlek | 20 A |
| Bredd | 1409 mm |
| Höjd | 1195 mm |
| Djup | 607 mm |
| Vikt | 206 kg |
| Ljudnivå (vid drift) från/till | 54 - 62 dB(A) |
| Lufttemperatur | -25 - 40 °C |
| Luftvolym från/till | 4910 - 7319 m³/h |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,51 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4 |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 28 mm |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 5,35 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 211,2 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid kallare förhållanden | 4,18 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid kallare förhållanden | 164,1 % |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid varmare förhållanden | 6,35 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid varmare förhållanden | 251,1 % |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 4,09 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 160,8 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid kallare förhållanden | 3,41 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid kallare förhållanden | 133,3 % |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid varmare förhållanden | 4,78 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid varmare förhållanden | 188,1 % |
| PED-kategori (2014/68/EU) | 2 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077103736 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 802 | ||
| Bredd (mm) | 1485 | ||
| Höjd (mm) | 1330 | ||
| Vikt (kg) | 237 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6253030.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6253030.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_31_6253033.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://ctc.se/ecodesign |
| Produktblad energimärkning | https://ctc.se/ecodesign |
| RSK-nummer | 6253033 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 590530001 |
| GTIN | 7333077103736 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | CTC EcoAir 720M |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | 607x1409x1195mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 3bar/7319m3/h /-25°C |
| Effekt/Eldata | 4-22kW/3x400V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | modulerande med kyla |
|---|---|
| Färg | grå/svart |
| Ytbehandling | lackerad, infärgad |
| Material | plåt/plast/flermaterial |
| Standard | IPX4, CE |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 590530001 |
|---|
| GTIN | 7333077103736 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
|---|
| Enhetsplacering | Utomhusplacering |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 18,2 kW |
| Värmekapacitet vid -7/35°C (EN 14511) | 13,57 kW |
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,85 |
| COPd vid Tj=+7°C | 5,5 |
| Typ av reglering | Extern |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Integrerad reglering för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Kyleffekt vid 35/18°C (EN 14511) | 12 - 17 kW |
| Kyleffekt vid 35/7°C (EN 14511) | 3 - 13 kW |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Med integrerad ackumulatortank | Nej |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R290 |
| Förfyllt köldmedium | 1,2 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 0,02 |
| Anslutningsspänning | 400 - 400 V |
| Max. ingång elektrisk effekt | 16,55 A |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Enhetens säkringsstorlek | 20 A |
| Bredd | 1409 mm |
| Höjd | 1195 mm |
| Djup | 607 mm |
| Vikt | 206 kg |
| Ljudnivå (vid drift) från/till | 54 - 62 dB(A) |
| Lufttemperatur | -25 - 40 °C |
| Luftvolym från/till | 4910 - 7319 m³/h |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,51 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4 |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 28 mm |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 5,35 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 211,2 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid kallare förhållanden | 4,18 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid kallare förhållanden | 164,1 % |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid varmare förhållanden | 6,35 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid varmare förhållanden | 251,1 % |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 4,09 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 160,8 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid kallare förhållanden | 3,41 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid kallare förhållanden | 133,3 % |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid varmare förhållanden | 4,78 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid varmare förhållanden | 188,1 % |
| PED-kategori (2014/68/EU) | 2 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077103736 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 802 | ||
| Bredd (mm) | 1485 | ||
| Höjd (mm) | 1330 | ||
| Vikt (kg) | 237 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6253030.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6253030.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_31_6253033.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://ctc.se/ecodesign |
| Produktblad energimärkning | https://ctc.se/ecodesign |