Inlagd: 2025-04-23
RSK-nr enhet: ST
8kW. Modulerande luft/vatten-värmepump för både värme och kyla. Klimatvänligt R290-köldmedium för en hållbar framtid.
8kW. Modulerande luft/vatten-värmepump för både värme och kyla. Klimatvänligt R290-köldmedium för en hållbar framtid.
| RSK-nummer | 6253081 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 591002001 |
| GTIN | 7333077104573 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | CTC EcoAir C108 |
| Dimension | G1"/28mm |
| Storlek | 488x1204x880 (dxbxh) |
| Tryck/Flöde/Temp | 3bar/3100m3/h/-25 |
| Effekt/Eldata | 8kW/3x400V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | modulerande med kyla |
|---|---|
| Färg | mörkgrå |
| Ytbehandling | lackerad, galvaniserad plåt |
| Material | plåt/flermaterial |
| Standard | IP24, CE |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 591002001 |
|---|
| GTIN | 7333077104573 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
|---|
| Enhetsplacering | Utomhusplacering |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 8,36 kW |
| Värmekapacitet vid -7/35°C (EN 14511) | 6,88 kW |
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,83 |
| COPd vid Tj=+7°C | 6,78 |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Integrerad reglering för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Kyleffekt vid 35/18°C (EN 14511) | 1,18 - 6,81 kW |
| Kyleffekt vid 35/7°C (EN 14511) | 0,64 - 5,19 kW |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Med integrerad ackumulatortank | Nej |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R290 |
| Förfyllt köldmedium | 0,8 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 0,02 |
| Anslutningsspänning | 380 - 415 V |
| Max. ingång elektrisk effekt | 5 A |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Enhetens säkringsstorlek | 6 A |
| Bredd | 1204 mm |
| Höjd | 892 mm |
| Djup | 488 mm |
| Vikt | 106 kg |
| Ljudnivå (vid drift) från/till | 50 - 64 dB(A) |
| Lufttemperatur | -25 - 38 °C |
| Luftvolym från/till | 700 - 3300 m³/h |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,39 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Kapslingsklass (IP) | IP24 |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Anslutning värmebärarkrets tillopp | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutning värmebärarkrets retur | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension värmebärarkrets | 1" (25) |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 28 mm |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 4,99 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 197 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid kallare förhållanden | 4,25 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid kallare förhållanden | 167 % |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid varmare förhållanden | 6,28 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid varmare förhållanden | 248 % |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 3,7 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 145 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A++ |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid kallare förhållanden | 3,28 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid kallare förhållanden | 128 % |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid varmare förhållanden | 4,44 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid varmare förhållanden | 174 % |
| PED-kategori (2014/68/EU) | 2 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077104573 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 510 | ||
| Bredd (mm) | 1270 | ||
| Höjd (mm) | 1125 | ||
| Vikt (kg) | 124 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_31_6253080.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://ctc.se/forsakring-garanti |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6253080.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6253080.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_31_6253081.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_31_6253081.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_31_6253081.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_31_6253081.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_31_6253081.pdf |
| RSK-nummer | 6253081 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 591002001 |
| GTIN | 7333077104573 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | CTC EcoAir C108 |
| Dimension | G1"/28mm |
| Storlek | 488x1204x880 (dxbxh) |
| Tryck/Flöde/Temp | 3bar/3100m3/h/-25 |
| Effekt/Eldata | 8kW/3x400V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | modulerande med kyla |
|---|---|
| Färg | mörkgrå |
| Ytbehandling | lackerad, galvaniserad plåt |
| Material | plåt/flermaterial |
| Standard | IP24, CE |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 591002001 |
|---|
| GTIN | 7333077104573 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/luftvattenvarmepumpar |
|---|
| Enhetsplacering | Utomhusplacering |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 8,36 kW |
| Värmekapacitet vid -7/35°C (EN 14511) | 6,88 kW |
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,83 |
| COPd vid Tj=+7°C | 6,78 |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Integrerad reglering för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Kyleffekt vid 35/18°C (EN 14511) | 1,18 - 6,81 kW |
| Kyleffekt vid 35/7°C (EN 14511) | 0,64 - 5,19 kW |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Med integrerad ackumulatortank | Nej |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R290 |
| Förfyllt köldmedium | 0,8 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 0,02 |
| Anslutningsspänning | 380 - 415 V |
| Max. ingång elektrisk effekt | 5 A |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Enhetens säkringsstorlek | 6 A |
| Bredd | 1204 mm |
| Höjd | 892 mm |
| Djup | 488 mm |
| Vikt | 106 kg |
| Ljudnivå (vid drift) från/till | 50 - 64 dB(A) |
| Lufttemperatur | -25 - 38 °C |
| Luftvolym från/till | 700 - 3300 m³/h |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,39 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Kapslingsklass (IP) | IP24 |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Anslutning värmebärarkrets tillopp | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutning värmebärarkrets retur | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension värmebärarkrets | 1" (25) |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 28 mm |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 4,99 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 197 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid kallare förhållanden | 4,25 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid kallare förhållanden | 167 % |
| SCOP lågtemperatur (35 °C) vid varmare förhållanden | 6,28 |
| ηs, h lågtemperatur (35 °C) vid varmare förhållanden | 248 % |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 3,7 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | 145 % |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A++ |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid kallare förhållanden | 3,28 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid kallare förhållanden | 128 % |
| SCOP medeltemperatur (55 °C) vid varmare förhållanden | 4,44 |
| ηs, h medeltemperatur (55 °C) vid varmare förhållanden | 174 % |
| PED-kategori (2014/68/EU) | 2 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077104573 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 510 | ||
| Bredd (mm) | 1270 | ||
| Höjd (mm) | 1125 | ||
| Vikt (kg) | 124 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_31_6253080.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://ctc.se/forsakring-garanti |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6253080.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6253080.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_31_6253081.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_31_6253081.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_31_6253081.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_31_6253081.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_31_6253081.pdf |