Avaktiverad 2014-10-15
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2009-12-16
RSK-nr enhet: ST
Värmepumpsaggregat för uteluft som värmekälla. Är i leveransläge avsedd för samkörning mot komplett värmepumpsmodul "BOSCH CC 160". Kompletteras för övriga driftfall med "BOSCH Elkassett" eller "BOSCH Shuntat tillskott". Scrollkompressor, köldmedium R407C, 2.6kg Hetgasavfrostning med 4-vägsventil. Unik kondensavledning som leds till inomhus golvbrunn. Droppskål med integrerad underkylning av kylkretsen, värmekabel behövs ej i normalfall. Avgiven/tillförd effekt vid +7/35°C = 8.4/2.1kW Avgiven/tillförd effekt vid +7/45°C = 8.1/2.6kW (Effektuppgifter enligt EN 255) Levereras inkl. mjukstartsanordning för kompressor. 6-års trygghetsförsäkring ingår.
Värmepumpsaggregat för uteluft som värmekälla. Är i leveransläge avsedd för samkörning mot komplett värmepumpsmodul "BOSCH CC 160". Kompletteras för övriga driftfall med "BOSCH Elkassett" eller "BOSCH Shuntat tillskott". Scrollkompressor, köldmedium R407C, 2.6kg Hetgasavfrostning med 4-vägsventil. Unik kondensavledning som leds till inomhus golvbrunn. Droppskål med integrerad underkylning av kylkretsen, värmekabel behövs ej i normalfall. Avgiven/tillförd effekt vid +7/35°C = 8.4/2.1kW Avgiven/tillförd effekt vid +7/45°C = 8.1/2.6kW (Effektuppgifter enligt EN 255) Levereras inkl. mjukstartsanordning för kompressor. 6-års trygghetsförsäkring ingår.
| RSK-nummer | 6250675 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | EHP 8 AW |
| Dimension | G25 |
| Storlek | 840x665x1223mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | ? |
| Effekt/Eldata | 3x400V 10A |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | ljusgrå |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stål/stålplåt/flermaterial |
| Standard | ! |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | träpall special | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1100 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1450 | ||
| Vikt (kg) | 155 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 6250675 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | EHP 8 AW |
| Dimension | G25 |
| Storlek | 840x665x1223mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | ? |
| Effekt/Eldata | 3x400V 10A |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | ljusgrå |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stål/stålplåt/flermaterial |
| Standard | ! |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | träpall special | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1100 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1450 | ||
| Vikt (kg) | 155 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |