Avaktiverad 2022-09-26
Inlagd: 2012-08-29
RSK-nr enhet: ST
Inverterstyrd uteluftsenhet avsedd att dockas till vattenburna värmesystem tillsammans med inomhusmodulen VVM 310. Förmonterad trågvärmare.
Inverterstyrd uteluftsenhet avsedd att dockas till vattenburna värmesystem tillsammans med inomhusmodulen VVM 310. Förmonterad trågvärmare.
| RSK-nummer | 6224084 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 064092 |
| GTIN | 7331421329207 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | F 2040-12 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1145x452x955mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3,5-12kW 1x230V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | lackerad galvad plåt |
| Material | plåt/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Luftvatten-varmepump/NIBE-F2030-system1/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 064092 |
|---|
| GTIN | 7331421329207 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Luftvatten-varmepump/NIBE-F2030-system1/ |
|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 5,21 kW |
|---|---|
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,78 |
| Lämplig för centralvärme | Ja |
| Rumstemperaturreglering | Ja |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Styrmetod/Förädlingsmetod | Rumsgivare |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Integrerad reglering för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Reglering för styrning centralvärmepanna | Ja |
| Reglering för styrning av ackumulatortank | Ja |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R410A |
| Bredd | 1145 mm |
| Höjd | 995 mm |
| Djup | 452 mm |
| Vikt | 105 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 54 dB |
| Lufttemperatur | -20 - 43 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 58 °C |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 4,5 bar |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrreglerad | Ja |
| Dataöverföring via USB | Nej |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Dataöverföring via Bus | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
| Inbyggd mjukstart | Ja |
| Kapacitetsprofil | XL |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 1290 | ||
| Bredd (mm) | 682 | ||
| Höjd (mm) | 1306 | ||
| Vikt (kg) | 128 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_30_6224084.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6224084.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_30_6224084.pdf |
| RSK-nummer | 6224084 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 064092 |
| GTIN | 7331421329207 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | F 2040-12 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1145x452x955mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3,5-12kW 1x230V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | lackerad galvad plåt |
| Material | plåt/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Luftvatten-varmepump/NIBE-F2030-system1/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 064092 |
|---|
| GTIN | 7331421329207 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Luftvatten-varmepump/NIBE-F2030-system1/ |
|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 5,21 kW |
|---|---|
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,78 |
| Lämplig för centralvärme | Ja |
| Rumstemperaturreglering | Ja |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Styrmetod/Förädlingsmetod | Rumsgivare |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Integrerad reglering för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Reglering för styrning centralvärmepanna | Ja |
| Reglering för styrning av ackumulatortank | Ja |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R410A |
| Bredd | 1145 mm |
| Höjd | 995 mm |
| Djup | 452 mm |
| Vikt | 105 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 54 dB |
| Lufttemperatur | -20 - 43 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 58 °C |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 4,5 bar |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrreglerad | Ja |
| Dataöverföring via USB | Nej |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Dataöverföring via Bus | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
| Inbyggd mjukstart | Ja |
| Kapacitetsprofil | XL |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 1290 | ||
| Bredd (mm) | 682 | ||
| Höjd (mm) | 1306 | ||
| Vikt (kg) | 128 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_30_6224084.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6224084.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_30_6224084.pdf |