Avaktiverad 2025-06-26
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2010-12-20
RSK-nr enhet: ST
NIBE F2300 är en luft/vattenvärmepump framtagen för stora varmvattenbehov vid hög utetemperatur och avsedd att dockas till vattenburna värmesystem. Den har en effektiv scrollkompressor som kan arbeta ner till -25°C.Kompressorn har EVI-teknik för hög prestanda vid bådekall och varm väderlek. Den har ett högt temperaturområde med framledningstemperatur på max 65°C (nertill -10°C) linjärt till 63°C (från -10°C till -25°C) med returledningstemperatur på max 55°C. Finns i storlekenF2300-20 kW. Inbyggd intelligent styrning ger optimerad kontroll av värmepumpen. Styrningen av F2300 kan ske från en reglerenhet, SMO 40 eller SMO S40. Denna kopplar in och ur tillsatsvärmen och styr växlingen mellanrumsuppvärmning och varmvattenberedning. Den kan även dockas tillinomhusmodulen VVM 500 (tillbehör). VVM 500 innehåller styrning samt består av varmvattenberedare och tillsatsvärme i form av elpatron. F2300 tillsammans med VVM 500 utgör en komplett värmeanläggning.
NIBE F2300 är en luft/vattenvärmepump framtagen för stora varmvattenbehov vid hög utetemperatur och avsedd att dockas till vattenburna värmesystem. Den har en effektiv scrollkompressor som kan arbeta ner till -25°C.Kompressorn har EVI-teknik för hög prestanda vid bådekall och varm väderlek. Den har ett högt temperaturområde med framledningstemperatur på max 65°C (nertill -10°C) linjärt till 63°C (från -10°C till -25°C) med returledningstemperatur på max 55°C. Finns i storlekenF2300-20 kW. Inbyggd intelligent styrning ger optimerad kontroll av värmepumpen. Styrningen av F2300 kan ske från en reglerenhet, SMO 40 eller SMO S40. Denna kopplar in och ur tillsatsvärmen och styr växlingen mellanrumsuppvärmning och varmvattenberedning. Den kan även dockas tillinomhusmodulen VVM 500 (tillbehör). VVM 500 innehåller styrning samt består av varmvattenberedare och tillsatsvärme i form av elpatron. F2300 tillsammans med VVM 500 utgör en komplett värmeanläggning.
| RSK-nummer | 6250814 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 064064 |
| GTIN | 7331421327685 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump, Utedel |
| Produktnamn | F 2300-20 |
| Dimension | - |
| Storlek | 622x1455x645mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 18,3kW 3x400V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan beredare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | lackerad galvad plåt |
| Material | stål/stålplåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15507/subgroup/15519/product/869251 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 064064 |
|---|
| GTIN | 7331421327685 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15507/subgroup/15519/product/869251 |
|---|
| Enhetsplacering | Utomhusplacering |
|---|---|
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,63 |
| Typ av reglering | Övrigt |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Förfyllt köldmedium | 2,8 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 1774 |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Enhetens säkringsstorlek | 16 A |
| Bredd | 1455 mm |
| Höjd | 1385 mm |
| Djup | 620 mm |
| Vikt | 230 kg |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 65 °C |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,47 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Kapslingsklass (IP) | IP24 |
| Dataöverföring via USB | Ja |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Inbyggd mjukstart | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331421327685 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 714 | ||
| Bredd (mm) | 1490 | ||
| Höjd (mm) | 1542 | ||
| Vikt (kg) | 245 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6250814.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_30_6250814.pdf |
| RSK-nummer | 6250814 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 064064 |
| GTIN | 7331421327685 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump, Utedel |
| Produktnamn | F 2300-20 |
| Dimension | - |
| Storlek | 622x1455x645mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 18,3kW 3x400V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan beredare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | lackerad galvad plåt |
| Material | stål/stålplåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15507/subgroup/15519/product/869251 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 064064 |
|---|
| GTIN | 7331421327685 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15507/subgroup/15519/product/869251 |
|---|
| Enhetsplacering | Utomhusplacering |
|---|---|
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,63 |
| Typ av reglering | Övrigt |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Förfyllt köldmedium | 2,8 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 1774 |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Enhetens säkringsstorlek | 16 A |
| Bredd | 1455 mm |
| Höjd | 1385 mm |
| Djup | 620 mm |
| Vikt | 230 kg |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 65 °C |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,47 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Kapslingsklass (IP) | IP24 |
| Dataöverföring via USB | Ja |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Inbyggd mjukstart | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331421327685 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 714 | ||
| Bredd (mm) | 1490 | ||
| Höjd (mm) | 1542 | ||
| Vikt (kg) | 245 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6250814.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_30_6250814.pdf |