Avaktiverad 2022-09-26
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-04-26
RSK-nr enhet: ST
Inverterstyrd uteluftsenhet avsedd att dockas till vattenburna värmesystem tillsammans med inomhusmodulerna VVM 310 och VVM 500. Förmonterad trågvärmare.
Inverterstyrd uteluftsenhet avsedd att dockas till vattenburna värmesystem tillsammans med inomhusmodulerna VVM 310 och VVM 500. Förmonterad trågvärmare.
| RSK-nummer | 6224087 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 064109 |
| GTIN | 7331421331101 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | F2040-8 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1033x436x893 (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3-8kW 1x230V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | lackerad, galvaniserad plåt |
| Material | plåt/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Luftvatten-varmepump/Produktsortiment1/NIBE-F2030-system1/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 064109 |
|---|
| GTIN | 7331421331101 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Luftvatten-varmepump/Produktsortiment1/NIBE-F2030-system1/ |
|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 3,86 kW |
|---|---|
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,65 |
| COPd vid Tj=+7°C | 4,42 |
| Lämplig för centralvärme | Ja |
| Rumstemperaturreglering | Ja |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Styrmetod/Förädlingsmetod | Rumsgivare |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Integrerad reglering för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Reglering för styrning centralvärmepanna | Nej |
| Reglering för styrning av ackumulatortank | Nej |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R410A |
| Bredd | 1035 mm |
| Höjd | 895 mm |
| Djup | 422 mm |
| Vikt | 90 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 54 dB |
| Ljudnivå vid 0/35 °C på 1 m avstånd (EN 12102) | 40 dB |
| Lufttemperatur | -20 - 43 °C |
| Luftvolym från/till | 0 - 3000 m³/h |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 58 °C |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,19 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 4,5 bar |
| Kapslingsklass (IP) | IP24 |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrreglerad | Ja |
| Dataöverföring via USB | Nej |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Dataöverföring via Bus | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Varvtalsreglerad pump (systempump) | Extern |
| Typ av hastighetskontroll (systempump) | Automatiskt styrd på dT |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
| Inbyggd mjukstart | Ja |
| Energieffektivitet vattenuppvärmning (Nwh) | 99 % |
| Kapacitetsprofil | XL |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1290 | ||
| Bredd (mm) | 682 | ||
| Höjd (mm) | 1306 | ||
| Vikt (kg) | 100 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_30_6224087.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_30_6224087.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6224087.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6224087.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_30_6224087.pdf |
| RSK-nummer | 6224087 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 064109 |
| GTIN | 7331421331101 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump |
| Produktnamn | F2040-8 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1033x436x893 (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3-8kW 1x230V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | lackerad, galvaniserad plåt |
| Material | plåt/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Luftvatten-varmepump/Produktsortiment1/NIBE-F2030-system1/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 064109 |
|---|
| GTIN | 7331421331101 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Luftvatten-varmepump/Produktsortiment1/NIBE-F2030-system1/ |
|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 3,86 kW |
|---|---|
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 4,65 |
| COPd vid Tj=+7°C | 4,42 |
| Lämplig för centralvärme | Ja |
| Rumstemperaturreglering | Ja |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Styrmetod/Förädlingsmetod | Rumsgivare |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Integrerad reglering för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Reglering för styrning centralvärmepanna | Nej |
| Reglering för styrning av ackumulatortank | Nej |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | R410A |
| Bredd | 1035 mm |
| Höjd | 895 mm |
| Djup | 422 mm |
| Vikt | 90 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 54 dB |
| Ljudnivå vid 0/35 °C på 1 m avstånd (EN 12102) | 40 dB |
| Lufttemperatur | -20 - 43 °C |
| Luftvolym från/till | 0 - 3000 m³/h |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 58 °C |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,19 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 4,5 bar |
| Kapslingsklass (IP) | IP24 |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrreglerad | Ja |
| Dataöverföring via USB | Nej |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Dataöverföring via Bus | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Varvtalsreglerad pump (systempump) | Extern |
| Typ av hastighetskontroll (systempump) | Automatiskt styrd på dT |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
| Inbyggd mjukstart | Ja |
| Energieffektivitet vattenuppvärmning (Nwh) | 99 % |
| Kapacitetsprofil | XL |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1290 | ||
| Bredd (mm) | 682 | ||
| Höjd (mm) | 1306 | ||
| Vikt (kg) | 100 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_30_6224087.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_30_6224087.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6224087.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6224087.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_30_6224087.pdf |