Avaktiverad 2021-11-17
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-09-22
RSK-nr enhet: ST
Inverterstyrd uteluftsenhet avsedd att dockas till vattenburna värmesystem tillsammans med inomhusmodulerna VVM 310/320/325 och VVM 500. Förmonterad trågvärmare. Dimensioneras för ett effektbehov upp till 12kW
Inverterstyrd uteluftsenhet avsedd att dockas till vattenburna värmesystem tillsammans med inomhusmodulerna VVM 310/320/325 och VVM 500. Förmonterad trågvärmare. Dimensioneras för ett effektbehov upp till 12kW
| RSK-nummer | 6251365 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 064137 |
| GTIN | 7331421335734 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump, Utedel |
| Produktnamn | F2120-12 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1280x612x1165mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3x400V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | lackerad, galvaniserad plåt |
| Material | plåt/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/produkter/luftvattenvarmepumpar/nibe-f2120/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 064137 |
|---|
| GTIN | 7331421335734 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/produkter/luftvattenvarmepumpar/nibe-f2120/ |
|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 3,54 kW |
|---|---|
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 5,12 |
| COPd vid Tj=+7°C | 4,48 |
| Lämplig för centralvärme | Ja |
| Rumstemperaturreglering | Ja |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Styrmetod/Förädlingsmetod | Rumsgivare |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Integrerad reglering för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Kyleffekt vid 35/18°C (EN 14511) | 3,1 - 5,8 kW |
| Kyleffekt vid 35/7°C (EN 14511) | 2,4 - 5 kW |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Reglering för styrning centralvärmepanna | Ja |
| Reglering för styrning av ackumulatortank | Ja |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | Övrigt |
| Bredd | 1280 mm |
| Höjd | 1130 mm |
| Djup | 612 mm |
| Vikt | 177 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 53 dB |
| Ljudnivå vid 0/35 °C på 1 m avstånd (EN 12102) | 39 dB |
| Lufttemperatur | -25 - 43 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 65 °C |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,35 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 4,5 bar |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrreglerad | Ja |
| Dataöverföring via USB | Nej |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Dataöverföring via Bus | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Varvtalsreglerad pump (systempump) | Extern |
| Typ av hastighetskontroll (systempump) | Automatiskt styrd på dT |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
| Inbyggd mjukstart | Ja |
| Energieffektivitet vattenuppvärmning (Nwh) | 101 % |
| Kapacitetsprofil | XL |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331421335734 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1370 | ||
| Bredd (mm) | 660 | ||
| Höjd (mm) | 1365 | ||
| Vikt (kg) | 192 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_30_6251365.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_30_6251365.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6251365.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6251339.pdf |
| RSK-nummer | 6251365 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 064137 |
| GTIN | 7331421335734 |
| Produkt | Uteluftsvärmepump, Utedel |
| Produktnamn | F2120-12 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1280x612x1165mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3x400V |
| Funktion | luft/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | lackerad, galvaniserad plåt |
| Material | plåt/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/produkter/luftvattenvarmepumpar/nibe-f2120/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 064137 |
|---|
| GTIN | 7331421335734 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/produkter/luftvattenvarmepumpar/nibe-f2120/ |
|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 3,54 kW |
|---|---|
| COP vid 7/35°C (EN 14511) | 5,12 |
| COPd vid Tj=+7°C | 4,48 |
| Lämplig för centralvärme | Ja |
| Rumstemperaturreglering | Ja |
| Typ av reglering | Väderstyrd kontrollering |
| Styrmetod/Förädlingsmetod | Rumsgivare |
| Extern styrning nödvändig | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Integrerad reglering för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Kyleffekt vid 35/18°C (EN 14511) | 3,1 - 5,8 kW |
| Kyleffekt vid 35/7°C (EN 14511) | 2,4 - 5 kW |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Reglering för styrning centralvärmepanna | Ja |
| Reglering för styrning av ackumulatortank | Ja |
| Modulerande kompressor | Ja |
| Typ av köldmedium | Övrigt |
| Bredd | 1280 mm |
| Höjd | 1130 mm |
| Djup | 612 mm |
| Vikt | 177 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 53 dB |
| Ljudnivå vid 0/35 °C på 1 m avstånd (EN 12102) | 39 dB |
| Lufttemperatur | -25 - 43 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 65 °C |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,35 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 4,5 bar |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrreglerad | Ja |
| Dataöverföring via USB | Nej |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Dataöverföring via Bus | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Varvtalsreglerad pump (systempump) | Extern |
| Typ av hastighetskontroll (systempump) | Automatiskt styrd på dT |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
| Inbyggd mjukstart | Ja |
| Energieffektivitet vattenuppvärmning (Nwh) | 101 % |
| Kapacitetsprofil | XL |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331421335734 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1370 | ||
| Bredd (mm) | 660 | ||
| Höjd (mm) | 1365 | ||
| Vikt (kg) | 192 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_30_6251365.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_30_6251365.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6251365.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6251339.pdf |