RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-04-28
RSK-nr enhet: ST
WH-SDC12K9E8 Vägghängd innedel till WH-UDZ12KE8 9kW tillskott/400V. Energieffektivitet: A+++ vid uppvärmning vid 35 °C / "A" vattenpump med variabel hastighet / Inbyggd flödesmätare. Flexibilitet: Långa rörlängder / Inbyggt magnetitfilter. Komfort: Drift utan reservvärme vid -25 °C / 60 °C varmvatten även vid -10 °C utomhus. 400V Styrning: Optimerat användargränssnitt och förbättrade funktioner (2-zonskontroll, bivalent kontroll). Anslutning: Aquarea Smart och Service Cloud som tillval och integrering i BMS-projekt.
WH-SDC12K9E8 Vägghängd innedel till WH-UDZ12KE8 9kW tillskott/400V. Energieffektivitet: A+++ vid uppvärmning vid 35 °C / "A" vattenpump med variabel hastighet / Inbyggd flödesmätare. Flexibilitet: Långa rörlängder / Inbyggt magnetitfilter. Komfort: Drift utan reservvärme vid -25 °C / 60 °C varmvatten även vid -10 °C utomhus. 400V Styrning: Optimerat användargränssnitt och förbättrade funktioner (2-zonskontroll, bivalent kontroll). Anslutning: Aquarea Smart och Service Cloud som tillval och integrering i BMS-projekt.
| RSK-nummer | 6253086 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | WH-SDC12K9E8 |
| GTIN | - |
| Produkt | Innedel |
| Produktnamn | HiPe Bi-bloc K WH-SDC12K9E8 |
| Dimension | 1/4-1/2" |
| Storlek | 892x500x348 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 9kW/400V |
| Funktion | luft/vatten-värmepump |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | RAL 9011 |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | metall/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | innedel/split-aggregat |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | WH-SDC12K9E8 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Innedel |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 12 kW |
| Värmekapacitet vid -7/35°C (EN 14511) | 12 kW |
| Lämplig för centralvärme | Ja |
| Max. rörlängd | 30 m |
| Rumstemperaturreglering | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Integrerad kyla | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Ja |
| Effekt elektriskt värmeelement | 0 - 9 kW |
| Stegbar reglering av elektriskt värmeelement | Ja |
| Typ av köldmedium | R32 |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 675 |
| Dimension vätskeledning | 1/4" |
| Dimension sugledning | 1/2" |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 16 A |
| Bredd inomhusenhet | 500 mm |
| Höjd inomhusenhet | 892 mm |
| Djup inomhusenhet | 348 mm |
| Vikt inomhusenhet | 41 kg |
| Ljudprestandanivå inomhusenhet vid 0/35 °C (EN 12102) | 33 dB(A) |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 60 °C |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,57 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Typ av spänningspump (systempump) | DC |
| Varvtalsreglerad pump (systempump) | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av hastighetskontroll (systempump) | Automatiskt styrd på dT |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 630 | ||
| Bredd (mm) | 460 | ||
| Höjd (mm) | 1060 | ||
| Vikt (kg) | 46 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_928_6253086.pdf |
|---|---|
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_928_6253086.pdf |
| RSK-nummer | 6253086 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | WH-SDC12K9E8 |
| GTIN | - |
| Produkt | Innedel |
| Produktnamn | HiPe Bi-bloc K WH-SDC12K9E8 |
| Dimension | 1/4-1/2" |
| Storlek | 892x500x348 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 9kW/400V |
| Funktion | luft/vatten-värmepump |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | RAL 9011 |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | metall/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | innedel/split-aggregat |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | WH-SDC12K9E8 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Innedel |
|---|---|
| Värmekapacitet vid 7/35°C (EN 14511) | 12 kW |
| Värmekapacitet vid -7/35°C (EN 14511) | 12 kW |
| Lämplig för centralvärme | Ja |
| Max. rörlängd | 30 m |
| Rumstemperaturreglering | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Lämplig för aktiv kylning | Ja |
| Integrerad kyla | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Ja |
| Effekt elektriskt värmeelement | 0 - 9 kW |
| Stegbar reglering av elektriskt värmeelement | Ja |
| Typ av köldmedium | R32 |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 675 |
| Dimension vätskeledning | 1/4" |
| Dimension sugledning | 1/2" |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 16 A |
| Bredd inomhusenhet | 500 mm |
| Höjd inomhusenhet | 892 mm |
| Djup inomhusenhet | 348 mm |
| Vikt inomhusenhet | 41 kg |
| Ljudprestandanivå inomhusenhet vid 0/35 °C (EN 12102) | 33 dB(A) |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 60 °C |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,57 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Pumptyp (systempump) | Energisparande |
| Typ av spänningspump (systempump) | DC |
| Varvtalsreglerad pump (systempump) | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av hastighetskontroll (systempump) | Automatiskt styrd på dT |
| Anslutning och styrning med flera system möjlig | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 630 | ||
| Bredd (mm) | 460 | ||
| Höjd (mm) | 1060 | ||
| Vikt (kg) | 46 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_928_6253086.pdf |
|---|---|
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_928_6253086.pdf |