RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-10-20
RSK-nr enhet: ST
Bosch Compress 7801i LW 13 MF är en vätska/vatten värmepump med det naturliga köldmediet R290 för energikällorna mark, berg, sjö eller grundvatten. Bosch Compress 7801i LW 13 MF innehåller en användarvänlig reglercentral med stor och tydlig touch färgskärm och med möjlig uppkoppling mot smartphone. Bosch Compress 7801i LW 13 MF producerar värme och varmvatten via den integrerade varmvattenberedaren med en slät rostfri laddslinga och har även integrerat tillskott på upp till 9kW. Bosch Compress 7801i LW 13 MF har inverterstyrd kompressor som arbetar mellan 4 - 13 kW beroende på behov och driftfall. De integrerade cirkulationspumparna på varma och kalla sidan styrs helt automatiskt efter behov. Fläkt för säkerhetskoncept, Expansionskärl och påfyllnadssats ingår i leveransen.
Bosch Compress 7801i LW 13 MF är en vätska/vatten värmepump med det naturliga köldmediet R290 för energikällorna mark, berg, sjö eller grundvatten. Bosch Compress 7801i LW 13 MF innehåller en användarvänlig reglercentral med stor och tydlig touch färgskärm och med möjlig uppkoppling mot smartphone. Bosch Compress 7801i LW 13 MF producerar värme och varmvatten via den integrerade varmvattenberedaren med en slät rostfri laddslinga och har även integrerat tillskott på upp till 9kW. Bosch Compress 7801i LW 13 MF har inverterstyrd kompressor som arbetar mellan 4 - 13 kW beroende på behov och driftfall. De integrerade cirkulationspumparna på varma och kalla sidan styrs helt automatiskt efter behov. Fläkt för säkerhetskoncept, Expansionskärl och påfyllnadssats ingår i leveransen.
| RSK-nummer | 6249018 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8738218628 |
| GTIN | 4069143069127 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Bosch Compress 7801i LW 13 MF |
| Dimension | - |
| Storlek | 600x610x1780mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,5bar/9bar |
| Effekt/Eldata | 4-13kW 3x400V |
| Funktion | västka/vatten inverter |
| Utförande | integrerad VV beredare |
|---|---|
| Färg | vit metall |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stål/rostfritt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 8738218628 |
|---|
| GTIN | 4069143069127 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Sträckfilm | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 2000 | ||
| Vikt (kg) | 278 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_765_6249018.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_765_6249018.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_765_6249018.pdf |
| Säkerhetsdatablad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SDB/SDB_765_6249018.pdf |
| RSK-nummer | 6249018 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8738218628 |
| GTIN | 4069143069127 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Bosch Compress 7801i LW 13 MF |
| Dimension | - |
| Storlek | 600x610x1780mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,5bar/9bar |
| Effekt/Eldata | 4-13kW 3x400V |
| Funktion | västka/vatten inverter |
| Utförande | integrerad VV beredare |
|---|---|
| Färg | vit metall |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stål/rostfritt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 8738218628 |
|---|
| GTIN | 4069143069127 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Sträckfilm | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 2000 | ||
| Vikt (kg) | 278 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_765_6249018.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_765_6249018.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_765_6249018.pdf |
| Säkerhetsdatablad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SDB/SDB_765_6249018.pdf |