RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-10-20
RSK-nr enhet: ST
Bosch Compress 7801i LW 6 F är en vätska/vatten värmepump med det naturliga köldmediet R290 för energikällorna mark, berg, sjö eller grundvatten. Bosch Compress 7801i LW 6 F innehåller en användarvänlig reglercentral med stor och tydlig touch färgskärm och med möjlig uppkoppling mot smartphone. Bosch Compress 7801i LW 6 F producerar värme och varmvatten via extern varmvattenberedare och har även integrerat tillskott på upp till 9kW. Bosch Compress 7801i LW 6 F har inverterstyrd kompressor som arbetar mellan 2 - 6 kW beroende på behov och driftfall. De integrerade cirkulationspumparna på varma och kalla sidan styrs helt automatiskt efter behov. Fläkt för säkerhetskoncept, Expansionskärl och påfyllnadssats ingår i leveransen.
Bosch Compress 7801i LW 6 F är en vätska/vatten värmepump med det naturliga köldmediet R290 för energikällorna mark, berg, sjö eller grundvatten. Bosch Compress 7801i LW 6 F innehåller en användarvänlig reglercentral med stor och tydlig touch färgskärm och med möjlig uppkoppling mot smartphone. Bosch Compress 7801i LW 6 F producerar värme och varmvatten via extern varmvattenberedare och har även integrerat tillskott på upp till 9kW. Bosch Compress 7801i LW 6 F har inverterstyrd kompressor som arbetar mellan 2 - 6 kW beroende på behov och driftfall. De integrerade cirkulationspumparna på varma och kalla sidan styrs helt automatiskt efter behov. Fläkt för säkerhetskoncept, Expansionskärl och påfyllnadssats ingår i leveransen.
| RSK-nummer | 6249020 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8738218630 |
| GTIN | 4069143069141 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Bosch Compress 7801i LW 6 F |
| Dimension | - |
| Storlek | 600x600x1180mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,5bar/9bar |
| Effekt/Eldata | 2-6kW 3x400V |
| Funktion | västka/vatten inverter |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit glas |
| Ytbehandling | lackerad/glas |
| Material | stål/rostfritt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 8738218630 |
|---|
| GTIN | 4069143069141 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Sträckfilm | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1450 | ||
| Vikt (kg) | 209 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_765_6249020.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_765_6249020.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_765_6249020.pdf |
| Säkerhetsdatablad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SDB/SDB_765_6249020.pdf |
| RSK-nummer | 6249020 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8738218630 |
| GTIN | 4069143069141 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Bosch Compress 7801i LW 6 F |
| Dimension | - |
| Storlek | 600x600x1180mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,5bar/9bar |
| Effekt/Eldata | 2-6kW 3x400V |
| Funktion | västka/vatten inverter |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit glas |
| Ytbehandling | lackerad/glas |
| Material | stål/rostfritt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 8738218630 |
|---|
| GTIN | 4069143069141 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Sträckfilm | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1450 | ||
| Vikt (kg) | 209 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_765_6249020.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_765_6249020.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_765_6249020.pdf |
| Säkerhetsdatablad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SDB/SDB_765_6249020.pdf |