RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2015-02-15
RSK-nr enhet: ST
Värmepump för berg/mark/sjö som värmekälla utan VVB. Levereras komplett med fabriksmonterade lågenergi-cirkulationspumpar, reglercentral, eltillskott samt växelventil för varmvattenstyrning. Toppanslutning. Partikelfilter ingår. Tillskottseffekt 1-3/6/9 kW, går att BBR anpassa. Scrollkompressor. Köldmedium R407C, 1,6 kg. Avgiven/tillförd effekt vid 0/35 °C 7,2/1,7 kW enl. EN14511. 6 års trygghetsförsäkring ingår.
Värmepump för berg/mark/sjö som värmekälla utan VVB. Levereras komplett med fabriksmonterade lågenergi-cirkulationspumpar, reglercentral, eltillskott samt växelventil för varmvattenstyrning. Toppanslutning. Partikelfilter ingår. Tillskottseffekt 1-3/6/9 kW, går att BBR anpassa. Scrollkompressor. Köldmedium R407C, 1,6 kg. Avgiven/tillförd effekt vid 0/35 °C 7,2/1,7 kW enl. EN14511. 6 års trygghetsförsäkring ingår.
| RSK-nummer | 6251233 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Compress 5000 7 LW |
| Dimension | - |
| Storlek | 600x645x1520mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 6bar |
| Effekt/Eldata | 7,2kW 3x400V 50Hz |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | stål/stålplåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.bosch-climate.se/produkter/bergjordsjovarme/compress-5000-lwm/oversikt/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.bosch-climate.se/produkter/bergjordsjovarme/compress-5000-lwm/oversikt/ |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 750 | ||
| Bredd (mm) | 700 | ||
| Höjd (mm) | 1720 | ||
| Vikt (kg) | 170 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_765_6251233.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_765_6251233.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_765_6251233.pdf |
| RSK-nummer | 6251233 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Compress 5000 7 LW |
| Dimension | - |
| Storlek | 600x645x1520mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 6bar |
| Effekt/Eldata | 7,2kW 3x400V 50Hz |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | stål/stålplåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.bosch-climate.se/produkter/bergjordsjovarme/compress-5000-lwm/oversikt/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.bosch-climate.se/produkter/bergjordsjovarme/compress-5000-lwm/oversikt/ |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 750 | ||
| Bredd (mm) | 700 | ||
| Höjd (mm) | 1720 | ||
| Vikt (kg) | 170 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_765_6251233.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_765_6251233.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_765_6251233.pdf |