RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-05-15
RSK-nr enhet: ST
"Värmepumpen är uppbyggd med helhermetisk tandemkompressorer av typ scroll med injectionteknik. (EVI). Färdigbyggd kylkrets innehållande elektroniska expansionsventiler inkl tillhörande givare samt serviceuttag för mätning. Kompressordelen är avvibrerad genom dubbla bottenplåtar med gummiupphängning mot stativ. Separat högtryckspressostat med indikering på reglercentral Rego 5200. Aggregaten är försedda med isolerande ljuddämpande plåtar samt justerbara stativ fötter. Avgiven värmeeffekt är konstant över hela driftområdet. Aggregatet är välanpassat till dellastbelastning tack vare tandemkonstruktion. Kompletteras med utegivare, samt givare för respektive systemlösning."
"Värmepumpen är uppbyggd med helhermetisk tandemkompressorer av typ scroll med injectionteknik. (EVI). Färdigbyggd kylkrets innehållande elektroniska expansionsventiler inkl tillhörande givare samt serviceuttag för mätning. Kompressordelen är avvibrerad genom dubbla bottenplåtar med gummiupphängning mot stativ. Separat högtryckspressostat med indikering på reglercentral Rego 5200. Aggregaten är försedda med isolerande ljuddämpande plåtar samt justerbara stativ fötter. Avgiven värmeeffekt är konstant över hela driftområdet. Aggregatet är välanpassat till dellastbelastning tack vare tandemkonstruktion. Kompletteras med utegivare, samt givare för respektive systemlösning."
| RSK-nummer | 6249275 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8738207477 |
| GTIN | 4057749089311 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Compress 7000 LW 54 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1450x1000x750mm (LxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 55 kW 3x400V |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | plåt/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.bosch-climate.se/produkter/fastighet/compress-7000-lw/oversikt/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 8738207477 |
|---|
| GTIN | 4057749089311 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.bosch-climate.se/produkter/fastighet/compress-7000-lw/oversikt/ |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,53 |
| COP vid 10/35°C, W10/W35 (EN 14511) | 5,66 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Nej |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Integrerad kyla | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Nej |
| Effekt elektriskt värmeelement | 0 - 0 kW |
| Typ av köldmedium | R410A |
| Förfyllt köldmedium | 9,5 kg |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 50 A |
| Bredd | 1450 mm |
| Höjd | 1000 mm |
| Djup | 750 mm |
| Vikt | 460 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 57 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -8 - 30 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 68 °C |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 3,1 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 6 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 1,6 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 6 bar |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 76,1 mm |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via USB | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 1540 | ||
| Höjd (mm) | 1200 | ||
| Vikt (kg) | 475 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_765_6249275.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_765_6249275.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_765_6249275.pdf |
| RSK-nummer | 6249275 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8738207477 |
| GTIN | 4057749089311 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Compress 7000 LW 54 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1450x1000x750mm (LxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 55 kW 3x400V |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | plåt/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.bosch-climate.se/produkter/fastighet/compress-7000-lw/oversikt/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 8738207477 |
|---|
| GTIN | 4057749089311 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.bosch-climate.se/produkter/fastighet/compress-7000-lw/oversikt/ |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,53 |
| COP vid 10/35°C, W10/W35 (EN 14511) | 5,66 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Nej |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Integrerad kyla | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Nej |
| Effekt elektriskt värmeelement | 0 - 0 kW |
| Typ av köldmedium | R410A |
| Förfyllt köldmedium | 9,5 kg |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 50 A |
| Bredd | 1450 mm |
| Höjd | 1000 mm |
| Djup | 750 mm |
| Vikt | 460 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 57 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -8 - 30 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 68 °C |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 3,1 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 6 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 1,6 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 6 bar |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 76,1 mm |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via USB | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 1540 | ||
| Höjd (mm) | 1200 | ||
| Vikt (kg) | 475 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_765_6249275.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_765_6249275.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_765_6249275.pdf |