Avaktiverad 2020-12-01
Inlagd: 2017-06-22
RSK-nr enhet: ST
Högeffektiv bergvärmepump med tystgående scrollkompressor och inbyggd varmvattenberedning via genomströmmningsväxlare, som ger garanterat legionellafritt varmvatten efter behov. Levereras utan täckkåpa och expansionskärl.
Högeffektiv bergvärmepump med tystgående scrollkompressor och inbyggd varmvattenberedning via genomströmmningsväxlare, som ger garanterat legionellafritt varmvatten efter behov. Levereras utan täckkåpa och expansionskärl.
| RSK-nummer | 6249272 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 587300002 |
| GTIN | 7333077084226 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | CTC GS 8 |
| Dimension | 22mm |
| Storlek | 596x673x1882mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | max 10bar driftstryck |
| Effekt/Eldata | 8kW 3x400V 50Hz |
| Funktion | vätska/vatten (berg) |
| Utförande | rostfri varmvattenvärmeväxlare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | IPX1, EN:255,14511 |
| Övrig info | scrollkompressor |
| Tillverkarens produktsida | http://www.ctc.se/produkter/bergvarmepumpar/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 587300002 |
|---|
| GTIN | 7333077084226 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.ctc.se/produkter/bergvarmepumpar/ |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Nej |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,52 |
| COPd vid Tj=+7°C | 3,63 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Ja |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Med elektriskt värmeelement | Ja |
| Effekt elektriskt värmeelement | 0,3 - 9 kW |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 13 A |
| Bredd | 596 mm |
| Höjd | 1881 mm |
| Djup | 673 mm |
| Vikt | 270 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 39 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -5 - 20 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 100 °C |
| Max. tryck tappvarmvatten | 10 bar |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 0,37 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 3 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,28 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 28 mm |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 22 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IPX1 |
| Kaskadkoppling möjlig | Nej |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via USB | Ja |
| Energieffektivitet vattenuppvärmning (Nwh) | 111 % |
| Kapacitetsprofil | XL |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077084226 | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 770 | ||
| Bredd (mm) | 700 | ||
| Höjd (mm) | 2090 | ||
| Vikt (kg) | 270 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_31_6249272.pdf |
|---|---|
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_31_6249272.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6249272.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6249272.pdf |
| RSK-nummer | 6249272 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 587300002 |
| GTIN | 7333077084226 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | CTC GS 8 |
| Dimension | 22mm |
| Storlek | 596x673x1882mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | max 10bar driftstryck |
| Effekt/Eldata | 8kW 3x400V 50Hz |
| Funktion | vätska/vatten (berg) |
| Utförande | rostfri varmvattenvärmeväxlare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | IPX1, EN:255,14511 |
| Övrig info | scrollkompressor |
| Tillverkarens produktsida | http://www.ctc.se/produkter/bergvarmepumpar/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 587300002 |
|---|
| GTIN | 7333077084226 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.ctc.se/produkter/bergvarmepumpar/ |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Nej |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,52 |
| COPd vid Tj=+7°C | 3,63 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Ja |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Med elektriskt värmeelement | Ja |
| Effekt elektriskt värmeelement | 0,3 - 9 kW |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 13 A |
| Bredd | 596 mm |
| Höjd | 1881 mm |
| Djup | 673 mm |
| Vikt | 270 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 39 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -5 - 20 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 100 °C |
| Max. tryck tappvarmvatten | 10 bar |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 0,37 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 3 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,28 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 28 mm |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 22 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IPX1 |
| Kaskadkoppling möjlig | Nej |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via USB | Ja |
| Energieffektivitet vattenuppvärmning (Nwh) | 111 % |
| Kapacitetsprofil | XL |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077084226 | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 770 | ||
| Bredd (mm) | 700 | ||
| Höjd (mm) | 2090 | ||
| Vikt (kg) | 270 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_31_6249272.pdf |
|---|---|
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_31_6249272.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6249272.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6249272.pdf |