Inlagd: 2013-07-16
RSK-nr enhet: ST
Den tysta, effektiva värmepumpen för berg-, sjö- eller jordvärme med pekskärm och EnergyFlex. CTC EcoHeat passar för olika värmesystem: en-rörs respektive två-rörssystem för radiatorer och konvektorer samt för golvvärme. Med tillbehören för extra shuntgrupp kan du styra två separata värmesystem.
Den tysta, effektiva värmepumpen för berg-, sjö- eller jordvärme med pekskärm och EnergyFlex. CTC EcoHeat passar för olika värmesystem: en-rörs respektive två-rörssystem för radiatorer och konvektorer samt för golvvärme. Med tillbehören för extra shuntgrupp kan du styra två separata värmesystem.
| RSK-nummer | 6247695 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 586610002 |
| GTIN | 7333077000257 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | EcoHeat 408 |
| Dimension | 22/28mm |
| Storlek | 1904x595x672mm (HxBxL) |
| Tryck/Flöde/Temp | max 10bar driftstryck |
| Effekt/Eldata | 12,6kW 3x400V |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad plåt |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | IPX1, EN:255,14511 |
| Övrig info | med pekskärm och Energyflex |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/bergvarmepumpar |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 586610002 |
|---|
| GTIN | 7333077000257 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/bergvarmepumpar |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Nej |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| Värmekapacitet vid 0/35°C (B0/W35) enl. EN 14511 | 8,19 - 8,19 kW |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,58 |
| COPd vid Tj=+7°C | 4,59 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Ja |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Med elektriskt värmeelement | Ja |
| Effekt elektriskt värmeelement | 0,3 - 9 kW |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Förfyllt köldmedium | 2,1 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 1774 |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 10 A |
| Bredd | 596 mm |
| Höjd | 1904 mm |
| Djup | 673 mm |
| Vikt | 274 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 44 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -5 - 20 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 110 °C |
| Max. tryck tappvarmvatten | 10 bar |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 0,51 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 3 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,2 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 28 mm |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 22 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IPX1 |
| Kaskadkoppling möjlig | Nej |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A++ |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A++ |
| Energieffektivitet vattenuppvärmning (Nwh) | 88 % |
| Kapacitetsprofil | L |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077000257 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 700 | ||
| Bredd (mm) | 768 | ||
| Höjd (mm) | 2150 | ||
| Vikt (kg) | 305 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6247694.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6247694.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_31_6247695.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://ctc.se/ecodesign |
| Produktblad energimärkning | https://ctc.se/ecodesign |
| RSK-nummer | 6247695 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 586610002 |
| GTIN | 7333077000257 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | EcoHeat 408 |
| Dimension | 22/28mm |
| Storlek | 1904x595x672mm (HxBxL) |
| Tryck/Flöde/Temp | max 10bar driftstryck |
| Effekt/Eldata | 12,6kW 3x400V |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad plåt |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | IPX1, EN:255,14511 |
| Övrig info | med pekskärm och Energyflex |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/bergvarmepumpar |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 586610002 |
|---|
| GTIN | 7333077000257 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/bergvarmepumpar |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Nej |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| Värmekapacitet vid 0/35°C (B0/W35) enl. EN 14511 | 8,19 - 8,19 kW |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,58 |
| COPd vid Tj=+7°C | 4,59 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Ja |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Nej |
| Med elektriskt värmeelement | Ja |
| Effekt elektriskt värmeelement | 0,3 - 9 kW |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Förfyllt köldmedium | 2,1 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 1774 |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 10 A |
| Bredd | 596 mm |
| Höjd | 1904 mm |
| Djup | 673 mm |
| Vikt | 274 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 44 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -5 - 20 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 110 °C |
| Max. tryck tappvarmvatten | 10 bar |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 0,51 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 3 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,2 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 28 mm |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 22 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IPX1 |
| Kaskadkoppling möjlig | Nej |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A++ |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A++ |
| Energieffektivitet vattenuppvärmning (Nwh) | 88 % |
| Kapacitetsprofil | L |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077000257 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 700 | ||
| Bredd (mm) | 768 | ||
| Höjd (mm) | 2150 | ||
| Vikt (kg) | 305 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6247694.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6247694.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_31_6247695.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://ctc.se/ecodesign |
| Produktblad energimärkning | https://ctc.se/ecodesign |