Avaktiverad 2021-04-28
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2014-02-21
RSK-nr enhet: ST
NIBE F 1126-12 är basvärmepump med mark, berg, sjö eller grundvatten som värmekälla. Elltillsats 9 kW och varmvattenstyrning är monterat, Kan dockas till NIBE VPB och VPA. 3 års garanti och 6-års trygghetsförsäkring. Mjukstartsrelä ingår,
NIBE F 1126-12 är basvärmepump med mark, berg, sjö eller grundvatten som värmekälla. Elltillsats 9 kW och varmvattenstyrning är monterat, Kan dockas till NIBE VPB och VPA. 3 års garanti och 6-års trygghetsförsäkring. Mjukstartsrelä ingår,
| RSK-nummer | 6247000 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 065233 |
| GTIN | 7331421333280 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | F 1126-12 |
| Dimension | - |
| Storlek | 620x600x1500mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 4bar |
| Effekt/Eldata | 9/12kW 3x400V |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Bergvarmepumpar/Sortimentslista/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 065233 |
|---|
| GTIN | 7331421333280 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Bergvarmepumpar/Sortimentslista/ |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,3 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Nej |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Ja |
| Effekt elektriskt värmeelement | 1 - 9 kW |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 25 A |
| Bredd | 600 mm |
| Höjd | 1500 mm |
| Djup | 620 mm |
| Vikt | 175 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 44 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -8 - 30 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 58 °C |
| Max. tryck tappvarmvatten | 9 bar |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 0,64 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 3 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,25 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 4 bar |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 28 mm |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 28 mm |
| Kaskadkoppling möjlig | Nej |
| Fjärrstyrning möjlig | Nej |
| Dataöverföring via USB | Ja |
| Kapacitetsprofil | XXL |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 800x400 mm (Anpassad platform) | ||
| Djup (mm) | 726 | ||
| Bredd (mm) | 706 | ||
| Höjd (mm) | 1820 | ||
| Vikt (kg) | 200 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_30_6247000.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_30_6247000.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6247000.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6247000.pdf |
| RSK-nummer | 6247000 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 065233 |
| GTIN | 7331421333280 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | F 1126-12 |
| Dimension | - |
| Storlek | 620x600x1500mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 4bar |
| Effekt/Eldata | 9/12kW 3x400V |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Bergvarmepumpar/Sortimentslista/ |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 065233 |
|---|
| GTIN | 7331421333280 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Bergvarmepumpar/Sortimentslista/ |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,3 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Nej |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Ja |
| Effekt elektriskt värmeelement | 1 - 9 kW |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 25 A |
| Bredd | 600 mm |
| Höjd | 1500 mm |
| Djup | 620 mm |
| Vikt | 175 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 44 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -8 - 30 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 58 °C |
| Max. tryck tappvarmvatten | 9 bar |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 0,64 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 3 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,25 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 4 bar |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 28 mm |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 28 mm |
| Kaskadkoppling möjlig | Nej |
| Fjärrstyrning möjlig | Nej |
| Dataöverföring via USB | Ja |
| Kapacitetsprofil | XXL |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 800x400 mm (Anpassad platform) | ||
| Djup (mm) | 726 | ||
| Bredd (mm) | 706 | ||
| Höjd (mm) | 1820 | ||
| Vikt (kg) | 200 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_30_6247000.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_30_6247000.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6247000.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6247000.pdf |