Inlagd: 2014-06-12
RSK-nr enhet: ST
NIBE F1345 är en kraftfull och flexibel bergvärmepump som finns i effektstorlekarna 24, 30, 40 och 60 kW. Upp till nio NIBE F1345 kan ingå i ett och samma system för att täcka ett effektbehov på max 540 kW. NIBE F1345 har en hög årsvärmefaktor och med mindre än 5 ton CO2-ekvivalent köldmediemängd per kylmodul har NIBE F1345 inget krav på årlig besiktning. Två stora kompressorer gör NIBE F1345 perfekt för fastigheter med större uppvärmningsbehov. Kompressorerna kopplas in och ur automatiskt för en bättre effektreglering, längre driftintervall, mindre slitage och större driftsäkerhet. Tack vare smart teknik ger produkten dig kontroll över energiförbrukningen och blir en viktig del av din uppkopplade vardag. Med ett effektivt styrsystem regleras inomhusklimatet automatiskt för hög komfort, samtidigt som du gör naturen en tjänst.
NIBE F1345 är en kraftfull och flexibel bergvärmepump som finns i effektstorlekarna 24, 30, 40 och 60 kW. Upp till nio NIBE F1345 kan ingå i ett och samma system för att täcka ett effektbehov på max 540 kW. NIBE F1345 har en hög årsvärmefaktor och med mindre än 5 ton CO2-ekvivalent köldmediemängd per kylmodul har NIBE F1345 inget krav på årlig besiktning. Två stora kompressorer gör NIBE F1345 perfekt för fastigheter med större uppvärmningsbehov. Kompressorerna kopplas in och ur automatiskt för en bättre effektreglering, längre driftintervall, mindre slitage och större driftsäkerhet. Tack vare smart teknik ger produkten dig kontroll över energiförbrukningen och blir en viktig del av din uppkopplade vardag. Med ett effektivt styrsystem regleras inomhusklimatet automatiskt för hög komfort, samtidigt som du gör naturen en tjänst.
| RSK-nummer | 6247719 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 065300 |
| GTIN | 7331421333693 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | F 1345-60 |
| Dimension | - |
| Storlek | 620x600x1800mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 6bar |
| Effekt/Eldata | 60kW 3x400V |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit/aluminium |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15507/subgroup/15521/product/78473 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 065300 |
|---|
| GTIN | 7331421333693 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15507/subgroup/15521/product/78473 |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,32 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Nej |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Ja |
| Effekt elektriskt värmeelement | 1 - 9 kW |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Förfyllt köldmedium | 1,7 kg |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 25 A |
| Bredd | 600 mm |
| Höjd | 1800 mm |
| Djup | 620 mm |
| Vikt | 346 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 47 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -8 - 30 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 58 °C |
| Max. tryck tappvarmvatten | 9 bar |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 3,1 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 3 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 1,34 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 4 bar |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via USB | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 697 | ||
| Bredd (mm) | 667 | ||
| Höjd (mm) | 2225 | ||
| Vikt (kg) | 413 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6247719.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6247719.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6247719.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_30_6247719.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_30_6247719.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_30_6247719.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_30_6247719.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_30_6247719.pdf |
| RSK-nummer | 6247719 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 065300 |
| GTIN | 7331421333693 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | F 1345-60 |
| Dimension | - |
| Storlek | 620x600x1800mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 6bar |
| Effekt/Eldata | 60kW 3x400V |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit/aluminium |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15507/subgroup/15521/product/78473 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 065300 |
|---|
| GTIN | 7331421333693 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15507/subgroup/15521/product/78473 |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,32 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Nej |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Ja |
| Effekt elektriskt värmeelement | 1 - 9 kW |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Förfyllt köldmedium | 1,7 kg |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 25 A |
| Bredd | 600 mm |
| Höjd | 1800 mm |
| Djup | 620 mm |
| Vikt | 346 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 47 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -8 - 30 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 58 °C |
| Max. tryck tappvarmvatten | 9 bar |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 3,1 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 3 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 1,34 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 4 bar |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via USB | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 697 | ||
| Bredd (mm) | 667 | ||
| Höjd (mm) | 2225 | ||
| Vikt (kg) | 413 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6247719.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6247719.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6247719.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_30_6247719.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_30_6247719.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_30_6247719.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_30_6247719.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_30_6247719.pdf |