RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-02
RSK-nr enhet: ST
Steglös frekvenstyrd vätska/vatten värmepump med naturligt köldmedium , Propan (R290). Komplett med styrning, laddpump och köldbärarpump. Max 75 grader på framledning. Effekt vid 0/35 grader 56,5 kW-129,4 kW (EN14511). COP 4,4 GWP pot, 0,02. CO2 ekv, 0,000098ton
Steglös frekvenstyrd vätska/vatten värmepump med naturligt köldmedium , Propan (R290). Komplett med styrning, laddpump och köldbärarpump. Max 75 grader på framledning. Effekt vid 0/35 grader 56,5 kW-129,4 kW (EN14511). COP 4,4 GWP pot, 0,02. CO2 ekv, 0,000098ton
| RSK-nummer | 6249044 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 6430079400823 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Gebwell Pro 120 HT |
| Dimension | G 2 1/2" sk |
| Storlek | (DxBxH) 1250x750x1870 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 56,5kW-129,4kW(0/35) .100 A |
| Funktion | vätska/Vatten Värmepump |
| Utförande | inkl ventilation gasdetektorer |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad Stålplåt |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | naturligt Köldmedie R290 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 6430079400823 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| Värmekapacitet vid 0/35°C (B0/W35) enl. EN 14511 | 56,5 - 129,4 kW |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,4 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Typ av köldmedium | R290 |
| Förfyllt köldmedium | 4,9 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 0,02 |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 100 A |
| Bredd | 750 mm |
| Höjd | 1870 mm |
| Djup | 1250 mm |
| Vikt | 800 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 54 dB(A) |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 75 °C |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 10 bar |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 10 bar |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1250 | ||
| Bredd (mm) | 750 | ||
| Höjd (mm) | 1870 | ||
| Vikt (kg) | 830 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1002_6249044.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 6249044 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 6430079400823 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Gebwell Pro 120 HT |
| Dimension | G 2 1/2" sk |
| Storlek | (DxBxH) 1250x750x1870 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 56,5kW-129,4kW(0/35) .100 A |
| Funktion | vätska/Vatten Värmepump |
| Utförande | inkl ventilation gasdetektorer |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad Stålplåt |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | naturligt Köldmedie R290 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 6430079400823 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| Värmekapacitet vid 0/35°C (B0/W35) enl. EN 14511 | 56,5 - 129,4 kW |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,4 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Typ av köldmedium | R290 |
| Förfyllt köldmedium | 4,9 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 0,02 |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 100 A |
| Bredd | 750 mm |
| Höjd | 1870 mm |
| Djup | 1250 mm |
| Vikt | 800 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 54 dB(A) |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 75 °C |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 10 bar |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 10 bar |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (35 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
| Energieffektivitetsklass uppvärmning (55 °C) vid genomsnittliga förhållanden | A+++ |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1250 | ||
| Bredd (mm) | 750 | ||
| Höjd (mm) | 1870 | ||
| Vikt (kg) | 830 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1002_6249044.pdf |
|---|---|