RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-04-14
RSK-nr enhet: ST
64,1/21,5 vid 0/55. Mjukstart. Inbyggd laddningspump och externt monterad köldbärarpump(med i leverans). Dubbla kompressormoduler innebär möjlighet att producera värme och varmvatten samtidigt.
64,1/21,5 vid 0/55. Mjukstart. Inbyggd laddningspump och externt monterad köldbärarpump(med i leverans). Dubbla kompressormoduler innebär möjlighet att producera värme och varmvatten samtidigt.
| RSK-nummer | 6249260 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6415853619974 |
| GTIN | - |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Gemini 64 |
| Dimension | - |
| Storlek | 875x600x1895mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 70,9/15,1 kW (0/35) 3x400VAC |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan beredare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | pulverlackad stålplåt |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | dubbla scrollkompressorer |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 6415853619974 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,8 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Integrerad kyla | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Nej |
| Typ av köldmedium | R410A |
| Förfyllt köldmedium | 2,95 kg |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 63 A |
| Bredd | 600 mm |
| Höjd | 1895 mm |
| Djup | 875 mm |
| Vikt | 400 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 43,5 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -5 - 25 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 66 °C |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 3 l/s |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 35 mm |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 35 mm |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1002_6249260.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1002_6249260.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1002_6249260.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1002_6249260.pdf |
| RSK-nummer | 6249260 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6415853619974 |
| GTIN | - |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Gemini 64 |
| Dimension | - |
| Storlek | 875x600x1895mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 70,9/15,1 kW (0/35) 3x400VAC |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan beredare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | pulverlackad stålplåt |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | dubbla scrollkompressorer |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 6415853619974 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,8 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Integrerad kyla | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Nej |
| Typ av köldmedium | R410A |
| Förfyllt köldmedium | 2,95 kg |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 63 A |
| Bredd | 600 mm |
| Höjd | 1895 mm |
| Djup | 875 mm |
| Vikt | 400 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 43,5 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -5 - 25 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 66 °C |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 3 l/s |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 35 mm |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 35 mm |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1002_6249260.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1002_6249260.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1002_6249260.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1002_6249260.pdf |