RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2021-07-21
RSK-nr enhet: ST
Bergvärmepumpar utan inbyggd varmvattenberedare. Kan kaskadkopplas och styra passiv kylning. Utegivarstyrd reglering med grafisk
Bergvärmepumpar utan inbyggd varmvattenberedare. Kan kaskadkopplas och styra passiv kylning. Utegivarstyrd reglering med grafisk
| RSK-nummer | 6249358 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0010037621 |
| GTIN | - |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | geoTHERM perform VWS 400/3 |
| Dimension | 2" |
| Storlek | 680x1889x698 |
| Tryck/Flöde/Temp | 3 bar |
| Effekt/Eldata | 400V |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | 40 kW |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad plåt |
| Material | stål/rostfritt |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 0010037621 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Nej |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| Värmekapacitet vid 0/35°C (B0/W35) enl. EN 14511 | 40,4 - 40,4 kW |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 8,6 |
| COPd vid Tj=+7°C | 5,3 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Nej |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Nej |
| Typ av köldmedium | R410A |
| Förfyllt köldmedium | 10,4 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 2088 |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 40 A |
| Bredd | 680 mm |
| Höjd | 1889 mm |
| Djup | 698 mm |
| Vikt | 228 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 54 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -7 - 20 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 60 °C |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 2,8 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 3 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 1,92 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 64 mm |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 64 mm |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via USB | Nej |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Dataöverföring via Bus | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 865 | ||
| Bredd (mm) | 785 | ||
| Höjd (mm) | 2125 | ||
| Vikt (kg) | 361 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_281_6249358.pdf |
|---|---|
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_281_6249358.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_281_6249358.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_281_6249358.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_281_6249358.pdf |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_281_6249358.pdf |
| RSK-nummer | 6249358 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0010037621 |
| GTIN | - |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | geoTHERM perform VWS 400/3 |
| Dimension | 2" |
| Storlek | 680x1889x698 |
| Tryck/Flöde/Temp | 3 bar |
| Effekt/Eldata | 400V |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | 40 kW |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad plåt |
| Material | stål/rostfritt |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 0010037621 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Nej |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| Värmekapacitet vid 0/35°C (B0/W35) enl. EN 14511 | 40,4 - 40,4 kW |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 8,6 |
| COPd vid Tj=+7°C | 5,3 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Nej |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Nej |
| Typ av köldmedium | R410A |
| Förfyllt köldmedium | 10,4 kg |
| Global uppvärmningspotential (GWP) | 2088 |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 40 A |
| Bredd | 680 mm |
| Höjd | 1889 mm |
| Djup | 698 mm |
| Vikt | 228 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 54 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -7 - 20 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 60 °C |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 2,8 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 3 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 1,92 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 3 bar |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 64 mm |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 64 mm |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via USB | Nej |
| Dataöverföring via Internet | Ja |
| Dataöverföring via Bus | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 865 | ||
| Bredd (mm) | 785 | ||
| Höjd (mm) | 2125 | ||
| Vikt (kg) | 361 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_281_6249358.pdf |
|---|---|
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_281_6249358.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_281_6249358.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_281_6249358.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_281_6249358.pdf |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_281_6249358.pdf |