Inlagd: 2018-11-13
RSK-nr enhet: ST
NIBE Micro Booster MT-MB21-019-FS-R, med förvärmningsslinga, är en tappvarmvattenvärmepump avsedd för vätskeburna energikällor. NIBE Micro Booster har en 190 liters inbygd varmvattentank. NIBE Micro Booster har ett arbetsområde på 5 - 45°C och ger en varmvattentemperatur på upp till 65°C. Det breda arbetsområdet gör att den passar för flertalet systemanslutningar t.ex. fjärrvärme eller bergvärme där det individuella varmvattenbehovet priorieras.
NIBE Micro Booster MT-MB21-019-FS-R, med förvärmningsslinga, är en tappvarmvattenvärmepump avsedd för vätskeburna energikällor. NIBE Micro Booster har en 190 liters inbygd varmvattentank. NIBE Micro Booster har ett arbetsområde på 5 - 45°C och ger en varmvattentemperatur på upp till 65°C. Det breda arbetsområdet gör att den passar för flertalet systemanslutningar t.ex. fjärrvärme eller bergvärme där det individuella varmvattenbehovet priorieras.
| RSK-nummer | 6249280 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 084129 |
| GTIN | 7331421500699 |
| Produkt | Värmepumpsberedare |
| Produktnamn | NIBE Micro Booster |
| Dimension | 180 liter |
| Storlek | 1570x620mm (HxØ) |
| Tryck/Flöde/Temp | 10 bar, min flöde 100 l/h |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | för tappvarmvatten |
| Utförande | med förvärmningsslinga |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | Stål/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 084129 |
|---|
| GTIN | 7331421500699 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
|---|---|
| Med tappvarmvattenberedning | Ja |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Nej |
| Med poolreglering | Nej |
| Förfyllt köldmedium | 1,22 kg |
| Bredd | 603 mm |
| Höjd | 1570 mm |
| Vikt | 104 kg |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 65 °C |
| Kaskadkoppling möjlig | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331421500699 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 680 | ||
| Bredd (mm) | 610 | ||
| Höjd (mm) | 1800 | ||
| Vikt (kg) | 113 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_30_6249280.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_30_6249280.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_30_6249280.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6249280.pdf |
| RSK-nummer | 6249280 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 084129 |
| GTIN | 7331421500699 |
| Produkt | Värmepumpsberedare |
| Produktnamn | NIBE Micro Booster |
| Dimension | 180 liter |
| Storlek | 1570x620mm (HxØ) |
| Tryck/Flöde/Temp | 10 bar, min flöde 100 l/h |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | för tappvarmvatten |
| Utförande | med förvärmningsslinga |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | Stål/plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 084129 |
|---|
| GTIN | 7331421500699 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
|---|---|
| Med tappvarmvattenberedning | Ja |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Nej |
| Med poolreglering | Nej |
| Förfyllt köldmedium | 1,22 kg |
| Bredd | 603 mm |
| Höjd | 1570 mm |
| Vikt | 104 kg |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 65 °C |
| Kaskadkoppling möjlig | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331421500699 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 680 | ||
| Bredd (mm) | 610 | ||
| Höjd (mm) | 1800 | ||
| Vikt (kg) | 113 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_30_6249280.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_30_6249280.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_30_6249280.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6249280.pdf |