Avaktiverad 2024-04-05
Inlagd: 2019-02-05
RSK-nr enhet: ST
NIBE S1155-16 är en västka/vatten värmepump med mark, berg, sjö eller grundvatten som energikälla, komplett med integrerad elpatron på 9 kW. NIBE S1155-16 innehåller komplett styr och displayenhet med stor och tydlig touch skärm och har såväl ethernet som wifi uppkopplingsmöjligheter som standard. NIBE S1155-16 producerar värme och varmvatten men saknar integrerad varmvattenberedare. Kan kopplas externt mot t.ex. NIBE VPB. NIBE S1155-16 har frekvensstyrd kompressor som arbetar mellan 4 - 16 kW beroende på behov och driftfall. De integrerade cirkulationspumparna på varma och kalla sidan kan hastighetsregleras genom att välja manuellt eller automatiskt driftläge.
NIBE S1155-16 är en västka/vatten värmepump med mark, berg, sjö eller grundvatten som energikälla, komplett med integrerad elpatron på 9 kW. NIBE S1155-16 innehåller komplett styr och displayenhet med stor och tydlig touch skärm och har såväl ethernet som wifi uppkopplingsmöjligheter som standard. NIBE S1155-16 producerar värme och varmvatten men saknar integrerad varmvattenberedare. Kan kopplas externt mot t.ex. NIBE VPB. NIBE S1155-16 har frekvensstyrd kompressor som arbetar mellan 4 - 16 kW beroende på behov och driftfall. De integrerade cirkulationspumparna på varma och kalla sidan kan hastighetsregleras genom att välja manuellt eller automatiskt driftläge.
| RSK-nummer | 6249290 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 065443 |
| GTIN | 7331421337738 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | S1155-16 |
| Dimension | - |
| Storlek | 620x600x1500mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,5bar |
| Effekt/Eldata | 4-16kW 3x400V |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stålplåt/aluminium |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 065443 |
|---|
| GTIN | 7331421337738 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,85 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Nej |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Ja |
| Effekt elektriskt värmeelement | 1 - 9 kW |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Förfyllt köldmedium | 2,2 kg |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 16 A |
| Bredd | 600 mm |
| Höjd | 1500 mm |
| Djup | 620 mm |
| Vikt | 185 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 47 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -8 - 30 °C |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 0,51 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 4,5 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,22 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 4,5 bar |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 28 mm |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 28 mm |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via USB | Ja |
| Energieffektivitet vattenuppvärmning (Nwh) | 105 % |
| Kapacitetsprofil | XXL |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 690 | ||
| Bredd (mm) | 665 | ||
| Höjd (mm) | 1830 | ||
| Vikt (kg) | 196 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_30_6249290.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_30_6249290.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6249290.pdf |
| RSK-nummer | 6249290 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 065443 |
| GTIN | 7331421337738 |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | S1155-16 |
| Dimension | - |
| Storlek | 620x600x1500mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,5bar |
| Effekt/Eldata | 4-16kW 3x400V |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan varmvattenberedare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stålplåt/aluminium |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 065443 |
|---|
| GTIN | 7331421337738 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| COP vid 0/35°C, B0/W35 (EN 14511) | 4,85 |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med tappvarmvattenberedning | Nej |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Integrerad kyla | Nej |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Med elektriskt värmeelement | Ja |
| Effekt elektriskt värmeelement | 1 - 9 kW |
| Typ av köldmedium | R407C |
| Förfyllt köldmedium | 2,2 kg |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 16 A |
| Bredd | 600 mm |
| Höjd | 1500 mm |
| Djup | 620 mm |
| Vikt | 185 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 47 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -8 - 30 °C |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 0,51 l/s |
| Max. arbetstryck köldbärarkrets | 4,5 bar |
| Nominellt flöde värmebärarkrets | 0,22 l/s |
| Max. arbetstryck värmebärarkrets | 4,5 bar |
| Utvändig rördiameter anslutning köldbärarkrets | 28 mm |
| Utvändig diameter anslutning värmebärarkrets | 28 mm |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Dataöverföring via USB | Ja |
| Energieffektivitet vattenuppvärmning (Nwh) | 105 % |
| Kapacitetsprofil | XXL |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 690 | ||
| Bredd (mm) | 665 | ||
| Höjd (mm) | 1830 | ||
| Vikt (kg) | 196 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_30_6249290.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_30_6249290.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6249290.pdf |