RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-04-28
RSK-nr enhet: ST
85,4/26,1 kW vid 0/55. Dubbla Kompressorer i ett enhetsaggregat (2x45 kW). .Laddcirkulationspump och Köldbärarpump inbyggt. Kompl m Styrning.
85,4/26,1 kW vid 0/55. Dubbla Kompressorer i ett enhetsaggregat (2x45 kW). .Laddcirkulationspump och Köldbärarpump inbyggt. Kompl m Styrning.
| RSK-nummer | 6249261 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6415853623728 |
| GTIN | - |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Taurus 90 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1200x600x1950mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 89,6/18,4kW (0/35), 3x400VAC |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan beredare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | pulverlackad stålplåt |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | två scrollkompressorer |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 6415853623728 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Typ av köldmedium | R410A |
| Förfyllt köldmedium | 8,5 kg |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 63 A |
| Bredd | 600 mm |
| Höjd | 1950 mm |
| Djup | 1200 mm |
| Vikt | 530 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 48 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -5 - 25 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 65 °C |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 4,2 l/s |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1002_6249261.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 6249261 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6415853623728 |
| GTIN | - |
| Produkt | Värmepump |
| Produktnamn | Taurus 90 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1200x600x1950mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 89,6/18,4kW (0/35), 3x400VAC |
| Funktion | vätska/vatten |
| Utförande | utan beredare |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | pulverlackad stålplåt |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | två scrollkompressorer |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 6415853623728 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för öppen köldbärarkrets (grundvatten) | Ja |
|---|---|
| Lämplig för sluten köldbärarkrets (berg-/sjö-/jordvärmekollektor) | Ja |
| Lämplig för pooluppvärmning | Ja |
| Med poolreglering | Ja |
| Typ av köldmedium | R410A |
| Förfyllt köldmedium | 8,5 kg |
| Anslutningsspänning | 400 V |
| Säkring (trög) | 63 A |
| Bredd | 600 mm |
| Höjd | 1950 mm |
| Djup | 1200 mm |
| Vikt | 530 kg |
| Ljudnivå vid 0/35 °C (EN 12102) | 48 dB(A) |
| Drifttemperatur köldbärare | -5 - 25 °C |
| Max. temperatur tappvarmvatten | 65 °C |
| Nominellt flöde köldbärarkrets | 4,2 l/s |
| Kaskadkoppling möjlig | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1002_6249261.pdf |
|---|---|