Avaktiverad 2022-10-10
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-05-09
RSK-nr enhet: ST
Alfa Laval Mini Eco är en komplett, installationsfärdig fjärrvärmecentral för villor. Enheten är fullt isolerad då både ramen och kåpan är isolerade vilket innebär lägre energianvändning. Kan anslutas både nedåt och uppåt med ett set av 7 ventiler AT8489AM2117. Honeywell reglerutrustning. Värmeeffekt i standardutförande 24 kW vid temp 100-60/60-80 och varmvatten 0,33l/s vid temp 65-22/10-50. Vikt 26 kg
Alfa Laval Mini Eco är en komplett, installationsfärdig fjärrvärmecentral för villor. Enheten är fullt isolerad då både ramen och kåpan är isolerade vilket innebär lägre energianvändning. Kan anslutas både nedåt och uppåt med ett set av 7 ventiler AT8489AM2117. Honeywell reglerutrustning. Värmeeffekt i standardutförande 24 kW vid temp 100-60/60-80 och varmvatten 0,33l/s vid temp 65-22/10-50. Vikt 26 kg
| RSK-nummer | 6789039 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AT 8484A-ME |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Alfa Laval Mini Eco |
| Dimension | G20 |
| Storlek | 560x220x850mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24 kW vid 60-80°C |
| Funktion | villaväxlare/1-4 lägenheter |
| Utförande | anslutning nedåt eller uppåt |
|---|---|
| Färg | svart isolerad kåpa |
| Ytbehandling | - |
| Material | plåt |
| Standard | P-märkt |
| Övrig info | komplett |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | AT 8484A-ME |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 240 | ||
| Bredd (mm) | 560 | ||
| Höjd (mm) | 850 | ||
| Vikt (kg) | 26 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_643_6789039.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 6789039 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AT 8484A-ME |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Alfa Laval Mini Eco |
| Dimension | G20 |
| Storlek | 560x220x850mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24 kW vid 60-80°C |
| Funktion | villaväxlare/1-4 lägenheter |
| Utförande | anslutning nedåt eller uppåt |
|---|---|
| Färg | svart isolerad kåpa |
| Ytbehandling | - |
| Material | plåt |
| Standard | P-märkt |
| Övrig info | komplett |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | AT 8484A-ME |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 240 | ||
| Bredd (mm) | 560 | ||
| Höjd (mm) | 850 | ||
| Vikt (kg) | 26 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_643_6789039.pdf |
|---|---|