Avaktiverad 2025-12-04
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-08-30
RSK-nr enhet: ST
Detta är en kraftfull fjärrvärmecentral som förser flerbostadshus eller större fastigheter med både värme och varmvatten. Centralen består av beprövade komponenter sammansatta i en flexibel och robust konstruktion. Med effektiva värmeväxlare och miljösmarta funktioner tillgodoser METRO Matilda V1-R1 värme och varmvattenbehovet för fastigheter upp till 20 lägenheter eller 1800 m². Det det gör centralen optimal för till exempel flerbostadshus, hotell, kontorslokaler eller idrottsanläggningar. Värme och varmvatten regleras med en Siemens RVD144 som tillsammans med utetemperatur och framledningstemperatur justerar värmen helt automatiskt. På så sätt säkerställs en jämn och behaglig inomhustemperatur oavsett väder och årstid! Den elektroniska varmvattenregleringen ser till att alltid hålla en korrekt varmvattentemperatur.
Detta är en kraftfull fjärrvärmecentral som förser flerbostadshus eller större fastigheter med både värme och varmvatten. Centralen består av beprövade komponenter sammansatta i en flexibel och robust konstruktion. Med effektiva värmeväxlare och miljösmarta funktioner tillgodoser METRO Matilda V1-R1 värme och varmvattenbehovet för fastigheter upp till 20 lägenheter eller 1800 m². Det det gör centralen optimal för till exempel flerbostadshus, hotell, kontorslokaler eller idrottsanläggningar. Värme och varmvatten regleras med en Siemens RVD144 som tillsammans med utetemperatur och framledningstemperatur justerar värmen helt automatiskt. På så sätt säkerställs en jämn och behaglig inomhustemperatur oavsett väder och årstid! Den elektroniska varmvattenregleringen ser till att alltid hålla en korrekt varmvattentemperatur.
| RSK-nummer | 6789058 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002061 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Matilda V1-R1 RVD144 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1400x800x600mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN6 |
| Effekt/Eldata | 230V, 78kW VV, 89kW värme |
| Funktion | ca 5-20 lgh,kontor 2160 m² |
| Utförande | golvmonterad |
|---|---|
| Färg | grå/flerfärgad |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stål |
| Standard | F:101 |
| Övrig info | VVC ingår |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-matilda/metro-matilda-v1-r1-rvd144 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002061 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-matilda/metro-matilda-v1-r1-rvd144 |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 6789058 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002061 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Matilda V1-R1 RVD144 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1400x800x600mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN6 |
| Effekt/Eldata | 230V, 78kW VV, 89kW värme |
| Funktion | ca 5-20 lgh,kontor 2160 m² |
| Utförande | golvmonterad |
|---|---|
| Färg | grå/flerfärgad |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stål |
| Standard | F:101 |
| Övrig info | VVC ingår |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-matilda/metro-matilda-v1-r1-rvd144 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002061 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-matilda/metro-matilda-v1-r1-rvd144 |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |