RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-08-30
RSK-nr enhet: ST
METRO Matilda är en produktserie med fastighetscentraler som i sin utformning är mycket flexibel och har en hög utrustningsnivå samt många tillvalsmöjligheter. Centralerna finns både som lagerlagda standardcentraler och kan kundanpassas helt efter era önskemål. METRO Matilda kan exempelvis levereras parallellkopplade eller tvåstegskopplade. Den kan också levereras med dubbla värmekretsar, för exempelvis ventilation eller golvvärme. Dessutom genom ett robust och rymligt utförande blir centralerna både lätta att installera och serva.
METRO Matilda är en produktserie med fastighetscentraler som i sin utformning är mycket flexibel och har en hög utrustningsnivå samt många tillvalsmöjligheter. Centralerna finns både som lagerlagda standardcentraler och kan kundanpassas helt efter era önskemål. METRO Matilda kan exempelvis levereras parallellkopplade eller tvåstegskopplade. Den kan också levereras med dubbla värmekretsar, för exempelvis ventilation eller golvvärme. Dessutom genom ett robust och rymligt utförande blir centralerna både lätta att installera och serva.
| RSK-nummer | 6789081 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002063 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Matilda V2-R3 RVD144 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1400x800x600mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN6 |
| Effekt/Eldata | 230V, 104kW VV, 156kW värme |
| Funktion | ca 5-40 lgh,kontor 3790 m² |
| Utförande | golvmonterad |
|---|---|
| Färg | grå/flerfärgad |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stål |
| Standard | F:101 |
| Övrig info | VVC ingår |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-matilda/metro-matilda-v2-r3-rvd144 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002063 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-matilda/metro-matilda-v2-r3-rvd144 |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 6789081 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002063 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Matilda V2-R3 RVD144 |
| Dimension | - |
| Storlek | 1400x800x600mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN6 |
| Effekt/Eldata | 230V, 104kW VV, 156kW värme |
| Funktion | ca 5-40 lgh,kontor 3790 m² |
| Utförande | golvmonterad |
|---|---|
| Färg | grå/flerfärgad |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stål |
| Standard | F:101 |
| Övrig info | VVC ingår |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-matilda/metro-matilda-v2-r3-rvd144 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002063 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-matilda/metro-matilda-v2-r3-rvd144 |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |