RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2024-10-02
RSK-nr enhet: ST
Metro Therm Superb 3XL tillhör en av marknadens mest kraftfulla vägghängda fjärrvärmecentraler. Det är en miljösmart och kompakt fjärrvärmecentral som tillgodoser värmebehovet för flerbostadshus med 80 lägenheter eller fastigheter mellan 4200 m² det gör den också optimal för till exempel hotell, kontorslokaler eller idrottsanläggningar. Metro Therm Superb 3XL - Bas levereras i ett basutförande vilket innebär att fjärrvärmecentralen levereras utan reglercentral för att kunna anpassas och konfigureras av kund till den utrustningsnivå som önskas genom eget val av reglering, givare och pumpar. Denna fjärrvärmecentral kan också vara ett lämpligt alternativ om det redan finns ett befintligt styrsystem i fastigheten som ska kopplas ihop för att styra fjärrvärmecentralen.
Metro Therm Superb 3XL tillhör en av marknadens mest kraftfulla vägghängda fjärrvärmecentraler. Det är en miljösmart och kompakt fjärrvärmecentral som tillgodoser värmebehovet för flerbostadshus med 80 lägenheter eller fastigheter mellan 4200 m² det gör den också optimal för till exempel hotell, kontorslokaler eller idrottsanläggningar. Metro Therm Superb 3XL - Bas levereras i ett basutförande vilket innebär att fjärrvärmecentralen levereras utan reglercentral för att kunna anpassas och konfigureras av kund till den utrustningsnivå som önskas genom eget val av reglering, givare och pumpar. Denna fjärrvärmecentral kan också vara ett lämpligt alternativ om det redan finns ett befintligt styrsystem i fastigheten som ska kopplas ihop för att styra fjärrvärmecentralen.
| RSK-nummer | 6789102 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002101 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Metro Superb 3XL Bas |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | 1165x992x467mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN6 |
| Effekt/Eldata | 230V, 154kW VV, 214kW VS |
| Funktion | FJVC för större fastigheter |
| Utförande | vägghängd |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | målad |
| Material | flermaterial |
| Standard | PED/CE/LVD/EMS |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-3xl-bas |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002101 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-3xl-bas |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 1219x1016 mm (ISO 3-pall) | ||
| Djup (mm) | 1219 | ||
| Bredd (mm) | 1060 | ||
| Höjd (mm) | 800 | ||
| Vikt (kg) | 96 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 6789102 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002101 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Metro Superb 3XL Bas |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | 1165x992x467mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN6 |
| Effekt/Eldata | 230V, 154kW VV, 214kW VS |
| Funktion | FJVC för större fastigheter |
| Utförande | vägghängd |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | målad |
| Material | flermaterial |
| Standard | PED/CE/LVD/EMS |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-3xl-bas |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002101 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-3xl-bas |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 1219x1016 mm (ISO 3-pall) | ||
| Djup (mm) | 1219 | ||
| Bredd (mm) | 1060 | ||
| Höjd (mm) | 800 | ||
| Vikt (kg) | 96 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |