RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2024-10-02
RSK-nr enhet: ST
Fjärrvärmecentral för större fastigheter upp till 20 lgh. Uppkopplingsbar mot app eller webbportal, Modbus, M-Bus, ECL 485-buss.
Fjärrvärmecentral för större fastigheter upp till 20 lgh. Uppkopplingsbar mot app eller webbportal, Modbus, M-Bus, ECL 485-buss.
| RSK-nummer | 6789098 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002043 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Metro Superb XL, ECL310 |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | 940x650x390mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN6 |
| Effekt/Eldata | 230V 78kW VV 89kW VS |
| Funktion | - |
| Utförande | vägghängd |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | målad |
| Material | flermaterial |
| Standard | PED/CE/LVD/EMS |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-xl-d-ecl310 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002043 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-xl-d-ecl310 |
|---|
| Lämplig för fjärrvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för närvärme | Ja |
| Lämplig för värmepump | Nej |
| Lämplig för solvärme | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med cirkulationspump | Ja |
| Pumpstyrsignal | Självreglerande |
| Högeffektiv pump (överensstämmande med EC 547/2012 och EC 641/2009) | Ja |
| Material värmeväxlare | Rostfritt stål |
| Lödmaterial värmeväxlare | Kopparlod |
| Med anslutning för värmemätare | Ja |
| Längd passbit för värmemätare | 190 - 190 mm |
| Framledningstemperatur primär | 65 - 120 °C |
| Framledningstemperatur sekundär | 30 - 80 °C |
| Max. arbetstryck primär | 1600 kPa |
| Max. arbetstryck sekundär | 600 kPa |
| Max. arbetstryck tappvatten | 1000 kPa |
| Tryckdifferens primär | 100 - 600 kPa |
| Max. varmvatten vid 10 °C kallvatten, 55 °C varmvatten och 65 °C primärflöde | 24 l/min |
| Effekt tappvatten | 76 kW |
| Justerbart temperaturområde tappvarmvatten | 45 - 65 °C |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tillopp | 1" (25) |
| Anslutning retur | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension retur | 1" (25) |
| Anslutningsmatning/returvärme | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension värme | 1" (25) |
| Anslutning tappvarmvatten | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tappvarmvatten | 1" (25) |
| Anslutning tappkallvatten | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tappkallvatten | 1" (25) |
| Med cirkulationanslutning | Ja |
| Anslutning cirkulationsledning | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension cirkulationsledning | 3/4" (20) |
| Styrenhet | Elektronisk |
| Med smutsfång | Ja |
| Med säkerhetsventil | Ja |
| Höjd | 650 mm |
| Bredd | 940 mm |
| Djup | 390 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 1200x1000 mm (ISO 2-pall) | ||
| Djup (mm) | 1219 | ||
| Bredd (mm) | 1060 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 66 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_461_6789098.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 6789098 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002043 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Metro Superb XL, ECL310 |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | 940x650x390mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN6 |
| Effekt/Eldata | 230V 78kW VV 89kW VS |
| Funktion | - |
| Utförande | vägghängd |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | målad |
| Material | flermaterial |
| Standard | PED/CE/LVD/EMS |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-xl-d-ecl310 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002043 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-xl-d-ecl310 |
|---|
| Lämplig för fjärrvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för närvärme | Ja |
| Lämplig för värmepump | Nej |
| Lämplig för solvärme | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med cirkulationspump | Ja |
| Pumpstyrsignal | Självreglerande |
| Högeffektiv pump (överensstämmande med EC 547/2012 och EC 641/2009) | Ja |
| Material värmeväxlare | Rostfritt stål |
| Lödmaterial värmeväxlare | Kopparlod |
| Med anslutning för värmemätare | Ja |
| Längd passbit för värmemätare | 190 - 190 mm |
| Framledningstemperatur primär | 65 - 120 °C |
| Framledningstemperatur sekundär | 30 - 80 °C |
| Max. arbetstryck primär | 1600 kPa |
| Max. arbetstryck sekundär | 600 kPa |
| Max. arbetstryck tappvatten | 1000 kPa |
| Tryckdifferens primär | 100 - 600 kPa |
| Max. varmvatten vid 10 °C kallvatten, 55 °C varmvatten och 65 °C primärflöde | 24 l/min |
| Effekt tappvatten | 76 kW |
| Justerbart temperaturområde tappvarmvatten | 45 - 65 °C |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tillopp | 1" (25) |
| Anslutning retur | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension retur | 1" (25) |
| Anslutningsmatning/returvärme | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension värme | 1" (25) |
| Anslutning tappvarmvatten | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tappvarmvatten | 1" (25) |
| Anslutning tappkallvatten | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tappkallvatten | 1" (25) |
| Med cirkulationanslutning | Ja |
| Anslutning cirkulationsledning | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension cirkulationsledning | 3/4" (20) |
| Styrenhet | Elektronisk |
| Med smutsfång | Ja |
| Med säkerhetsventil | Ja |
| Höjd | 650 mm |
| Bredd | 940 mm |
| Djup | 390 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 1200x1000 mm (ISO 2-pall) | ||
| Djup (mm) | 1219 | ||
| Bredd (mm) | 1060 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 66 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_461_6789098.pdf |
|---|---|