Avaktiverad 2022-09-09
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-10-30
RSK-nr enhet: ST
Cetetherm Midi Wall 100 är en vägghängd, installationsfärdig fjärrvärmecentral för värme och varmvatten med en enkel Siemens reglering. Parallellkopplad men med tvåstråks varmvattenväxlare för bästa varmvattenreglering och lägsta returtemperatur. Den finns i tre storlekar; 70/100/130 kW (100-63/60-80°C) uppvärmning med matchande varmvattenkapacitet. Horisontell mätsträcka med gängad passbit 1"/190 mm. (Separat 3-punktsmätning och flänsad passbit DN25/260mm, se tillbehör). Alla plattor och rör i enheten är tillverkade av syrafast rostfritt stål. Testad och godkänd enligt ISO 9001, CE- märkt.
Cetetherm Midi Wall 100 är en vägghängd, installationsfärdig fjärrvärmecentral för värme och varmvatten med en enkel Siemens reglering. Parallellkopplad men med tvåstråks varmvattenväxlare för bästa varmvattenreglering och lägsta returtemperatur. Den finns i tre storlekar; 70/100/130 kW (100-63/60-80°C) uppvärmning med matchande varmvattenkapacitet. Horisontell mätsträcka med gängad passbit 1"/190 mm. (Separat 3-punktsmätning och flänsad passbit DN25/260mm, se tillbehör). Alla plattor och rör i enheten är tillverkade av syrafast rostfritt stål. Testad och godkänd enligt ISO 9001, CE- märkt.
| RSK-nummer | 6789072 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 739205 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Midi Wall 100 |
| Dimension | DN25/G32/G25 |
| Storlek | 730x510x1115mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 16bar, +120°C |
| Effekt/Eldata | 230V, 50Hz, 1-fas, 290-315W |
| Funktion | värme/varmvatten med vvc |
| Utförande | för ~20 lägenheter |
|---|---|
| Färg | grå/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | syrafast stål/flermaterial |
| Standard | CE-märkt |
| Övrig info | Grundfos UPMXL25-105/RVD144 |
| Tillverkarens produktsida | https://www.cetetherm.com/#Product |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 739205 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.cetetherm.com/#Product |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 750 | ||
| Höjd (mm) | 1200 | ||
| Vikt (kg) | 80 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1089_6789072.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1089_6789072.pdf |
| RSK-nummer | 6789072 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 739205 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Midi Wall 100 |
| Dimension | DN25/G32/G25 |
| Storlek | 730x510x1115mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 16bar, +120°C |
| Effekt/Eldata | 230V, 50Hz, 1-fas, 290-315W |
| Funktion | värme/varmvatten med vvc |
| Utförande | för ~20 lägenheter |
|---|---|
| Färg | grå/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | syrafast stål/flermaterial |
| Standard | CE-märkt |
| Övrig info | Grundfos UPMXL25-105/RVD144 |
| Tillverkarens produktsida | https://www.cetetherm.com/#Product |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 739205 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.cetetherm.com/#Product |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 750 | ||
| Höjd (mm) | 1200 | ||
| Vikt (kg) | 80 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1089_6789072.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1089_6789072.pdf |