Avaktiverad 2024-12-20
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2019-02-12
RSK-nr enhet: ST
OPTIMA serien har helt unika egenskaper och patenterad teknologi (OC / OTC) som ger värmeanläggningen långt högre årsvärknadsgrad (SPF) än andra dubbeltmantlade beredare. Buffertank och tappvattenstank är integrerad i en enhet och sparar betydlig golvplats och installationstid. Förvärmning av tappvatten är 3 × högre och säkrar optimala driftsförhållanden för värmepumpen. OPTIMA har minimal värmeförlust tack vara NANOPUR isolation och är den enda på marknaden med rostfritt yttermagasin som ger långt högre driftsstabilitet. Övre del av OPTIMA tanken (över spetslast) håller en hög temperatur (75 °C) för maximal effekt. OPTIMA COIL — OC 300 / 360 täcker varmvattens- och värmebehovet i boliger intill 300 / 400 m². OPTIMA COIL 300 / 360 passar för värmepump utan tappvattensprioritering intill 12 / 15 kW och har tappvattenskapacitet för 5 / 7 personer. OPTIMA COIL är även tillgänglig i en HT version för högtemperatur värmeavgivare (radiator) och är en ideell ersättning för oljepanna. Alla varianter har full elektrisk backup för värmeanläggningen och elektrisk spetslast för tappvattnet som ger maximal säkerhet vid eventuella driftsproblem med värmepumpen. Justerbar temperatur (förhindrar skållningsfara) till kranarna vid hjälp av UX blandarventil med max. vattenmängd på 0,7 L / s och dubbel tätning.
OPTIMA serien har helt unika egenskaper och patenterad teknologi (OC / OTC) som ger värmeanläggningen långt högre årsvärknadsgrad (SPF) än andra dubbeltmantlade beredare. Buffertank och tappvattenstank är integrerad i en enhet och sparar betydlig golvplats och installationstid. Förvärmning av tappvatten är 3 × högre och säkrar optimala driftsförhållanden för värmepumpen. OPTIMA har minimal värmeförlust tack vara NANOPUR isolation och är den enda på marknaden med rostfritt yttermagasin som ger långt högre driftsstabilitet. Övre del av OPTIMA tanken (över spetslast) håller en hög temperatur (75 °C) för maximal effekt. OPTIMA COIL — OC 300 / 360 täcker varmvattens- och värmebehovet i boliger intill 300 / 400 m². OPTIMA COIL 300 / 360 passar för värmepump utan tappvattensprioritering intill 12 / 15 kW och har tappvattenskapacitet för 5 / 7 personer. OPTIMA COIL är även tillgänglig i en HT version för högtemperatur värmeavgivare (radiator) och är en ideell ersättning för oljepanna. Alla varianter har full elektrisk backup för värmeanläggningen och elektrisk spetslast för tappvattnet som ger maximal säkerhet vid eventuella driftsproblem med värmepumpen. Justerbar temperatur (förhindrar skållningsfara) till kranarna vid hjälp av UX blandarventil med max. vattenmängd på 0,7 L / s och dubbel tätning.
| RSK-nummer | 6789060 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7070644003395 |
| Produkt | Bostadsvärmecentral |
| Produktnamn | OC 300 3+15kW HT+HX0,7m² |
| Dimension | Ø580x1665 |
| Storlek | 300 liter |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3+15kW / 1/3x230V |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | pulverlackerad |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7070644003395 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fjärrvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för närvärme | Ja |
| Lämplig för värmepump | Ja |
| Lämplig för solvärme | Ja |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med cirkulationspump | Nej |
| Med värmeåtervinning | Ja |
| Material värmeväxlare | Rostfritt stål |
| Med anslutning för värmemätare | Ja |
| Med tappvarmvattenprioritering | Nej |
| Flödesregulator | Nej |
| Med smutsfång | Nej |
| Med säkerhetsventil | Ja |
| Zonventil | Nej |
| Med isolering | Ja |
| Höjd | 1825 mm |
| Bredd | 595 mm |
| Djup | 595 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_600_6789060.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 6789060 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7070644003395 |
| Produkt | Bostadsvärmecentral |
| Produktnamn | OC 300 3+15kW HT+HX0,7m² |
| Dimension | Ø580x1665 |
| Storlek | 300 liter |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3+15kW / 1/3x230V |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | pulverlackerad |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7070644003395 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fjärrvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för närvärme | Ja |
| Lämplig för värmepump | Ja |
| Lämplig för solvärme | Ja |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med cirkulationspump | Nej |
| Med värmeåtervinning | Ja |
| Material värmeväxlare | Rostfritt stål |
| Med anslutning för värmemätare | Ja |
| Med tappvarmvattenprioritering | Nej |
| Flödesregulator | Nej |
| Med smutsfång | Nej |
| Med säkerhetsventil | Ja |
| Zonventil | Nej |
| Med isolering | Ja |
| Höjd | 1825 mm |
| Bredd | 595 mm |
| Djup | 595 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_600_6789060.pdf |
|---|---|