RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2015-03-12
RSK-nr enhet: ST
Superb Maxi är en fjärrvärmecentral avsedd för fastigheter upp till cirka 10 lägenheter. Centralen levererar upp till 110 kW tappvarmvatten och 52 kW värme. Utrustad med Siemens reglercentral för väderkompenserad värmereglering. Levereras komplett med mätarplats för värmemängdsmätare, kåpa samt 12 liters expansionskärl.
Superb Maxi är en fjärrvärmecentral avsedd för fastigheter upp till cirka 10 lägenheter. Centralen levererar upp till 110 kW tappvarmvatten och 52 kW värme. Utrustad med Siemens reglercentral för väderkompenserad värmereglering. Levereras komplett med mätarplats för värmemängdsmätare, kåpa samt 12 liters expansionskärl.
| RSK-nummer | 6802739 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002057 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Superb M RVD125 |
| Dimension | - |
| Storlek | 900x530x430 (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN3 |
| Effekt/Eldata | 230V, 60kW VV, 52kW värme |
| Funktion | för cirka 10 lägenheter |
| Utförande | vägghängd |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad kåpa |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | inkl mätarplats, exp.kärl 12 l |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-m-RVD-125 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002057 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-m-RVD-125 |
|---|
| Lämplig för fjärrvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för närvärme | Ja |
| Lämplig för värmepump | Nej |
| Lämplig för solvärme | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med cirkulationspump | Ja |
| Pumpstyrsignal | Självreglerande |
| Material värmeväxlare | Rostfritt stål |
| Lödmaterial värmeväxlare | Kopparlod |
| Längd passbit för värmemätare | 130 - 130 mm |
| Framledningstemperatur primär | 60 - 120 °C |
| Framledningstemperatur sekundär | 20 - 80 °C |
| Max. arbetstryck primär | 1600 kPa |
| Max. arbetstryck sekundär | 300 kPa |
| Max. arbetstryck tappvatten | 1000 kPa |
| Tryckdifferens primär | 100 - 600 kPa |
| Max. varmvatten vid 10 °C kallvatten, 50 °C varmvatten och 65 °C primärflöde | 39 l/min |
| Max. varmvatten vid 10 °C kallvatten, 55 °C varmvatten och 65 °C primärflöde | 19 l/min |
| Effekt tappvatten | 60 kW |
| Justerbart temperaturområde tappvarmvatten | 40 - 60 °C |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tillopp | 3/4" (20) |
| Anslutning retur | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension retur | 3/4" (20) |
| Anslutningsmatning/returvärme | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension värme | 3/4" (20) |
| Anslutning tappvarmvatten | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tappvarmvatten | 3/4" (20) |
| Anslutning tappkallvatten | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tappkallvatten | 3/4" (20) |
| Med cirkulationanslutning | Ja |
| Anslutning cirkulationsledning | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension cirkulationsledning | 3/4" (20) |
| Med tappvarmvattenprioritering | Nej |
| Med elektrisk eftervärmare | Nej |
| Med differenstrycksregulator | Nej |
| Varmhållningsinställning | Ja |
| Styrenhet | Elektronisk |
| Flödesregulator | Nej |
| Med smutsfång | Ja |
| Med säkerhetsventil | Ja |
| Zonventil | Nej |
| Med isolering | Nej |
| Höjd | 900 mm |
| Bredd | 528 mm |
| Djup | 426 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 900 | ||
| Bredd (mm) | 530 | ||
| Höjd (mm) | 425 | ||
| Vikt (kg) | 45 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_461_6802739.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 6802739 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002057 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Superb M RVD125 |
| Dimension | - |
| Storlek | 900x530x430 (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN3 |
| Effekt/Eldata | 230V, 60kW VV, 52kW värme |
| Funktion | för cirka 10 lägenheter |
| Utförande | vägghängd |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad kåpa |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | inkl mätarplats, exp.kärl 12 l |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-m-RVD-125 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002057 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-m-RVD-125 |
|---|
| Lämplig för fjärrvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för närvärme | Ja |
| Lämplig för värmepump | Nej |
| Lämplig för solvärme | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med cirkulationspump | Ja |
| Pumpstyrsignal | Självreglerande |
| Material värmeväxlare | Rostfritt stål |
| Lödmaterial värmeväxlare | Kopparlod |
| Längd passbit för värmemätare | 130 - 130 mm |
| Framledningstemperatur primär | 60 - 120 °C |
| Framledningstemperatur sekundär | 20 - 80 °C |
| Max. arbetstryck primär | 1600 kPa |
| Max. arbetstryck sekundär | 300 kPa |
| Max. arbetstryck tappvatten | 1000 kPa |
| Tryckdifferens primär | 100 - 600 kPa |
| Max. varmvatten vid 10 °C kallvatten, 50 °C varmvatten och 65 °C primärflöde | 39 l/min |
| Max. varmvatten vid 10 °C kallvatten, 55 °C varmvatten och 65 °C primärflöde | 19 l/min |
| Effekt tappvatten | 60 kW |
| Justerbart temperaturområde tappvarmvatten | 40 - 60 °C |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tillopp | 3/4" (20) |
| Anslutning retur | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension retur | 3/4" (20) |
| Anslutningsmatning/returvärme | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension värme | 3/4" (20) |
| Anslutning tappvarmvatten | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tappvarmvatten | 3/4" (20) |
| Anslutning tappkallvatten | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tappkallvatten | 3/4" (20) |
| Med cirkulationanslutning | Ja |
| Anslutning cirkulationsledning | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension cirkulationsledning | 3/4" (20) |
| Med tappvarmvattenprioritering | Nej |
| Med elektrisk eftervärmare | Nej |
| Med differenstrycksregulator | Nej |
| Varmhållningsinställning | Ja |
| Styrenhet | Elektronisk |
| Flödesregulator | Nej |
| Med smutsfång | Ja |
| Med säkerhetsventil | Ja |
| Zonventil | Nej |
| Med isolering | Nej |
| Höjd | 900 mm |
| Bredd | 528 mm |
| Djup | 426 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 900 | ||
| Bredd (mm) | 530 | ||
| Höjd (mm) | 425 | ||
| Vikt (kg) | 45 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_461_6802739.pdf |
|---|---|