RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-05-04
RSK-nr enhet: ST
Metro Therm Superb XL Online är en vägghängd och internt färdigkopplad fjärrvärmecentral för flerbostadshus och fastigheter upp till cirka 1800 m² eller 20 lägenheter. Centralen producerar värme och tappvarmvatten och har en värmeeffekt på cirka 90 kW. Värme och varmvatten regleras med Metro Therm Vision Duo, som automatiskt anpassar driften efter aktuella driftförhållanden för att säkerställa en jämn inomhustemperatur och stabil varmvattentemperatur. Fjärrvärmecentralen är uppkopplad från start via mobilnät och möjliggör fjärrövervakning, uppföljning och optimerad drift, oberoende av lokalt nätverk. Konstruktionen är kompakt och flexibel med vändbara röranslutningar (uppåt/nedåt), vilket förenklar installationen. Enheten är utrustad med VVC och mätarplats, med möjlighet till tillval såsom benstativ för golvmontage. Alla fjärrvärmecentraler i Superb-serien är utförda enligt Energiföretagens principer i enlighet med Tekniska bestämmelser F:101.
Metro Therm Superb XL Online är en vägghängd och internt färdigkopplad fjärrvärmecentral för flerbostadshus och fastigheter upp till cirka 1800 m² eller 20 lägenheter. Centralen producerar värme och tappvarmvatten och har en värmeeffekt på cirka 90 kW. Värme och varmvatten regleras med Metro Therm Vision Duo, som automatiskt anpassar driften efter aktuella driftförhållanden för att säkerställa en jämn inomhustemperatur och stabil varmvattentemperatur. Fjärrvärmecentralen är uppkopplad från start via mobilnät och möjliggör fjärrövervakning, uppföljning och optimerad drift, oberoende av lokalt nätverk. Konstruktionen är kompakt och flexibel med vändbara röranslutningar (uppåt/nedåt), vilket förenklar installationen. Enheten är utrustad med VVC och mätarplats, med möjlighet till tillval såsom benstativ för golvmontage. Alla fjärrvärmecentraler i Superb-serien är utförda enligt Energiföretagens principer i enlighet med Tekniska bestämmelser F:101.
| RSK-nummer | 6947412 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002212 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Superb XL Online |
| Dimension | DN25/DN32/28mm/22mm |
| Storlek | 940x650x390mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN6 |
| Effekt/Eldata | 230 V, 80kW VV/90kW Värme |
| Funktion | värmeväxling |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | CE |
| Övrig info | komplett |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-xl-online |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002212 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-xl-online |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1500 | ||
| Bredd (mm) | 100 | ||
| Höjd (mm) | 600 | ||
| Vikt (kg) | 70 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 6947412 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002212 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Superb XL Online |
| Dimension | DN25/DN32/28mm/22mm |
| Storlek | 940x650x390mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN6 |
| Effekt/Eldata | 230 V, 80kW VV/90kW Värme |
| Funktion | värmeväxling |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | CE |
| Övrig info | komplett |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-xl-online |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127002212 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-xl-online |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1500 | ||
| Bredd (mm) | 100 | ||
| Höjd (mm) | 600 | ||
| Vikt (kg) | 70 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |