RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-05-08
RSK-nr enhet: ST
Metro Therm Superb XL tillhör en av marknadens mest kraftfulla vägghängda fjärrvärmecentraler. Det är en miljösmart och kompakt fjärrvärmecentral som tillgodoser värme och varmvattenbehovet för flerbostadshus upp till 20 lägenheter eller fastigheter upp till 1800 m² det gör den också optimal för till exempel hotell, kontorsbyggnader eller en idrottshallar.
Metro Therm Superb XL tillhör en av marknadens mest kraftfulla vägghängda fjärrvärmecentraler. Det är en miljösmart och kompakt fjärrvärmecentral som tillgodoser värme och varmvattenbehovet för flerbostadshus upp till 20 lägenheter eller fastigheter upp till 1800 m² det gör den också optimal för till exempel hotell, kontorsbyggnader eller en idrottshallar.
| RSK-nummer | 6789040 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127001965 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Superb XL RVD144 |
| Dimension | DN25/DN32/28mm/22mm |
| Storlek | 940x650x390mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN6 / 65-22/10-55°C |
| Effekt/Eldata | 80kW VV/90kW rad |
| Funktion | fjärrvärme |
| Utförande | vägghängd |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | målad |
| Material | stål |
| Standard | PED/CE/LVD/EMS |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-xl-rvd144 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127001965 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-xl-rvd144 |
|---|
| Lämplig för fjärrvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för närvärme | Ja |
| Lämplig för värmepump | Nej |
| Lämplig för solvärme | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med cirkulationspump | Ja |
| Pumpstyrsignal | Självreglerande |
| Högeffektiv pump (överensstämmande med EC 547/2012 och EC 641/2009) | Ja |
| Material värmeväxlare | Rostfritt stål |
| Lödmaterial värmeväxlare | Kopparlod |
| Med anslutning för värmemätare | Ja |
| Längd passbit för värmemätare | 190 - 190 mm |
| Framledningstemperatur primär | 65 - 120 °C |
| Framledningstemperatur sekundär | 30 - 80 °C |
| Max. arbetstryck primär | 1600 kPa |
| Max. arbetstryck sekundär | 600 kPa |
| Max. arbetstryck tappvatten | 1000 kPa |
| Tryckdifferens primär | 100 - 600 kPa |
| Max. varmvatten vid 10 °C kallvatten, 55 °C varmvatten och 65 °C primärflöde | 24 l/min |
| Effekt tappvatten | 76 kW |
| Justerbart temperaturområde tappvarmvatten | 45 - 65 °C |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tillopp | 1" (25) |
| Anslutning retur | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension retur | 1" (25) |
| Anslutningsmatning/returvärme | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension värme | 1" (25) |
| Anslutning tappvarmvatten | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tappvarmvatten | 1" (25) |
| Anslutning tappkallvatten | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tappkallvatten | 1" (25) |
| Med cirkulationanslutning | Ja |
| Anslutning cirkulationsledning | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension cirkulationsledning | 3/4" (20) |
| Styrenhet | Elektronisk |
| Med smutsfång | Ja |
| Med säkerhetsventil | Ja |
| Höjd | 650 mm |
| Bredd | 940 mm |
| Djup | 390 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 1219x1016 mm (ISO 3-pall) | ||
| Djup (mm) | 1219 | ||
| Bredd (mm) | 1060 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 66 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_461_6789040.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 6789040 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1127001965 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fjärrvärmecentral |
| Produktnamn | Superb XL RVD144 |
| Dimension | DN25/DN32/28mm/22mm |
| Storlek | 940x650x390mm (HxBxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/PN10/PN6 / 65-22/10-55°C |
| Effekt/Eldata | 80kW VV/90kW rad |
| Funktion | fjärrvärme |
| Utförande | vägghängd |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | målad |
| Material | stål |
| Standard | PED/CE/LVD/EMS |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-xl-rvd144 |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 1127001965 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://metrotherm.se/produkter/fjarrvarmecentraler/metro-superb/metro-superb-xl-rvd144 |
|---|
| Lämplig för fjärrvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för närvärme | Ja |
| Lämplig för värmepump | Nej |
| Lämplig för solvärme | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Med cirkulationspump | Ja |
| Pumpstyrsignal | Självreglerande |
| Högeffektiv pump (överensstämmande med EC 547/2012 och EC 641/2009) | Ja |
| Material värmeväxlare | Rostfritt stål |
| Lödmaterial värmeväxlare | Kopparlod |
| Med anslutning för värmemätare | Ja |
| Längd passbit för värmemätare | 190 - 190 mm |
| Framledningstemperatur primär | 65 - 120 °C |
| Framledningstemperatur sekundär | 30 - 80 °C |
| Max. arbetstryck primär | 1600 kPa |
| Max. arbetstryck sekundär | 600 kPa |
| Max. arbetstryck tappvatten | 1000 kPa |
| Tryckdifferens primär | 100 - 600 kPa |
| Max. varmvatten vid 10 °C kallvatten, 55 °C varmvatten och 65 °C primärflöde | 24 l/min |
| Effekt tappvatten | 76 kW |
| Justerbart temperaturområde tappvarmvatten | 45 - 65 °C |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tillopp | 1" (25) |
| Anslutning retur | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension retur | 1" (25) |
| Anslutningsmatning/returvärme | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension värme | 1" (25) |
| Anslutning tappvarmvatten | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tappvarmvatten | 1" (25) |
| Anslutning tappkallvatten | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension tappkallvatten | 1" (25) |
| Med cirkulationanslutning | Ja |
| Anslutning cirkulationsledning | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension cirkulationsledning | 3/4" (20) |
| Styrenhet | Elektronisk |
| Med smutsfång | Ja |
| Med säkerhetsventil | Ja |
| Höjd | 650 mm |
| Bredd | 940 mm |
| Djup | 390 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 1219x1016 mm (ISO 3-pall) | ||
| Djup (mm) | 1219 | ||
| Bredd (mm) | 1060 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 66 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_461_6789040.pdf |
|---|---|