Tillverkarens artikelnummerBPZ:GBB131.1E
GTIN7612914002914
ProduktSpjällställdon
ProduktnamnGBB131.1E
Dimension-
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp-
Effekt/Eldata-
Funktion-
Utförande-
Färg-
Ytbehandling-
Material -
Standard-
Övrig info-
RSK flik12 Automatik/Styrventiler
GTIN 7612914002914
Produktegenskaper
Lämplig för ventil Nej
Lämpling för ventilationsarmatur Ja
Matningsspänning Övrigt
Styrsignal 3-punkt
Energiförbrukning vid drift 7 W
Energiförbrukning vid vila 1,1 W
Modell/Utförande Vridande
Regleringstyp På/Av Ja
Reglering modulerande Ja
Reglering split-range Nej
Längd anslutningskabel 0,9 m
Transmission Med kugghjul
Anslutning till avstängningsventil Övrigt
Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) Nej
Återgång vid nollspänning Nej
Spänningslös stängd Nej
Princip för säkerhetsinställning NO - Normalt öppen
Automatisk gångavkänning Nej
Inställbar återkopplingssignal Nej
Hjälpkontakter Nej
Lägesrapportering Ingen
Hjälpkontakter som tillval Nej
Slutkontakter Ingen
Inställbart arbetsområde Nej
Med mekanisk inställningsindikator Ja
Lämplig för manuell drift Ja
Gångtid 150 s
Vridmoment 25 Nm
Potentialfri omkopplingskontakt Nej
Självjusterande slaglängd Nej
Max. rotationsvinkel 90 °
Med säkerhetsfunktion Nej
Kapslingsklass (IP) IP54
Max. ingång elektrisk effekt 7 VA
Tillåten relativ luftfuktighet 5 - 95 %
Omgivningstemperatur -32 - 55 °C
Höjd 313 mm
Bredd 100 mm
Djup 71 mm
Explosionssäker Nej
Material hus/kapsling/stomme Aluminium
Palltyp -
Djup (mm) 336
Bredd (mm) 111
Höjd (mm) 109
Vikt (kg) 2,19
RSK-nummer5353732
ProduktSpjällställdon
ProduktnamnGBB131.1E
Dimension-
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp-
Effekt/Eldata-
Funktion-
Utförande-
Färg-
Ytbehandling-
Material -
Standard-
Övrig info-
Lämplig för ventil Nej
Matningsspänning Övrigt
Styrsignal 3-punkt
Modell/Utförande Vridande
Regleringstyp På/Av Ja
Reglering modulerande Ja
Reglering split-range Nej
Längd anslutningskabel 0,9 m
Transmission Med kugghjul
Återgång vid nollspänning Nej
Spänningslös stängd Nej
Automatisk gångavkänning Nej
Hjälpkontakter Nej
Lägesrapportering Ingen
Hjälpkontakter som tillval Nej
Slutkontakter Ingen
Inställbart arbetsområde Nej
Lämplig för manuell drift Ja
Gångtid 150 s
Vridmoment 25 Nm
Självjusterande slaglängd Nej
Max. rotationsvinkel 90 °
Med säkerhetsfunktion Nej
Kapslingsklass (IP) IP54
Höjd 313 mm
Bredd 100 mm
Djup 71 mm