Tillverkarens artikelnummerBPZ:GBB161.1E
GTIN7612914002976
ProduktSpjällställdon
ProduktnamnGBB161.1E
Dimension-
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp-
Effekt/Eldata-
Funktion-
Utförande-
Färg-
Ytbehandling-
Material -
Standard-
Övrig info-
RSK flik12 Automatik/Styrventiler
GTIN 7612914002976
Produktegenskaper
Lämplig för ventil Nej
Lämpling för ventilationsarmatur Ja
Matningsspänning Övrigt
Styrsignal 0-10V
Energiförbrukning vid drift 8 W
Energiförbrukning vid vila 1,1 W
Modell/Utförande Vridande
Regleringstyp På/Av Nej
Reglering modulerande Ja
Reglering split-range Nej
Längd anslutningskabel 0,9 m
Transmission Med kugghjul
Anslutning till avstängningsventil Övrigt
Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) Nej
Återgång vid nollspänning Nej
Spänningslös stängd Nej
Princip för säkerhetsinställning NO - Normalt öppen
Automatisk gångavkänning Nej
Inställbar återkopplingssignal Nej
Hjälpkontakter Nej
Lägesrapportering 0-10V
Hjälpkontakter som tillval Nej
Slutkontakter Ingen
Inställbart arbetsområde Nej
Med mekanisk inställningsindikator Ja
Lämplig för manuell drift Ja
Gångtid 150 s
Vridmoment 25 Nm
Potentialfri omkopplingskontakt Nej
Självjusterande slaglängd Nej
Max. rotationsvinkel 90 °
Med säkerhetsfunktion Nej
Kapslingsklass (IP) IP54
Max. ingång elektrisk effekt 8 VA
Tillåten relativ luftfuktighet 5 - 95 %
Omgivningstemperatur -32 - 55 °C
Höjd 313 mm
Bredd 100 mm
Djup 71 mm
Explosionssäker Nej
Material hus/kapsling/stomme Aluminium
Palltyp -
Djup (mm) 337
Bredd (mm) 111
Höjd (mm) 108
Vikt (kg) 2,2
RSK-nummer5353720
ProduktSpjällställdon
ProduktnamnGBB161.1E
Dimension-
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp-
Effekt/Eldata-
Funktion-
Utförande-
Färg-
Ytbehandling-
Material -
Standard-
Övrig info-
Lämplig för ventil Nej
Matningsspänning Övrigt
Styrsignal 0-10V
Modell/Utförande Vridande
Regleringstyp På/Av Nej
Reglering modulerande Ja
Reglering split-range Nej
Längd anslutningskabel 0,9 m
Transmission Med kugghjul
Återgång vid nollspänning Nej
Spänningslös stängd Nej
Automatisk gångavkänning Nej
Hjälpkontakter Nej
Lägesrapportering 0-10V
Hjälpkontakter som tillval Nej
Slutkontakter Ingen
Inställbart arbetsområde Nej
Lämplig för manuell drift Ja
Gångtid 150 s
Vridmoment 25 Nm
Självjusterande slaglängd Nej
Max. rotationsvinkel 90 °
Med säkerhetsfunktion Nej
Kapslingsklass (IP) IP54
Höjd 313 mm
Bredd 100 mm
Djup 71 mm