| Produktnamn | MD20B-230 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V, 20nm, Av/På |
| Funktion | av/på |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.se.com/se/sv/product/8751021000 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 8751021000 |
|---|
| GTIN | 3606489659271 |
|---|
| Lämplig för ventil | Nej |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Styrsignal | 3-punkt |
| Energiförbrukning vid drift | 2 W |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Nej |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 1 m |
| Anslutning till avstängningsventil | Ingen |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Typ av säkerhetsfunktion | Övrigt |
| Princip för säkerhetsinställning | NO/NC (beroende på konfiguration) |
| Automatisk gångavkänning | Ja |
| Inställbar återkopplingssignal | Ja |
| Hjälpkontakter | Ja |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Med mekanisk inställningsindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 150 s |
| Vridmoment | 20 Nm |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Ja |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Max. rotationsvinkel | 95 ° |
| Med säkerhetsfunktion | Ja |
| Skyddsnivå (NEMA) | 2 |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 6 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 0 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -30 - 50 °C |
| Höjd | 79 mm |
| Bredd | 130 mm |
| Djup | 65 mm |
| Explosionssäker | Ja |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3606489659271 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 80 | ||
| Bredd (mm) | 130 | ||
| Höjd (mm) | 272 | ||
| Vikt (kg) | 1,04 | ||
| GTIN | 3606489659271 |
| Produkt | Spjällställdon |
| Produktnamn | MD20B-230 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Funktion | av/på |
| Utförande | - |
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Lämplig för ventil | Nej |
| Styrsignal | 3-punkt |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Hjälpkontakter | Ja |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Slutkontakter | Ingen |
| Gångtid | 150 s |
| Vridmoment | 20 Nm |
| Med säkerhetsfunktion | Ja |
| Skyddsnivå (NEMA) | 2 |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Höjd | 79 mm |
| Bredd | 130 mm |
| Djup | 65 mm |