Avaktiverad 2025-04-02
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2010-10-26
RSK-nr enhet: ST
FTK 503 är ett kompakt adsorptionsfilter för passiv fosforreduktion. Fosforfällan FTK 503 är en del i ett passivt system som är smidigt och enkelt för fastighetsägaren. FTK 503 är dimensionerad för efterbehandling av biologiskt renat hushållsspillvatten för upp till två hushåll (max 10pe). Paketet inkluderar tank, lock, kassett med filtermassa.
FTK 503 är ett kompakt adsorptionsfilter för passiv fosforreduktion. Fosforfällan FTK 503 är en del i ett passivt system som är smidigt och enkelt för fastighetsägaren. FTK 503 är dimensionerad för efterbehandling av biologiskt renat hushållsspillvatten för upp till två hushåll (max 10pe). Paketet inkluderar tank, lock, kassett med filtermassa.
| RSK-nummer | 5618428 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1215 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fosforfälla |
| Produktnamn | Fann Paket FTK 503 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | fostorrening |
| Utförande | tank, lock, filtermassa |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.fann.se/index.php/index.php?option=com_content&view=article&id=106&Itemid=7 |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | 1215 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.fann.se/index.php/index.php?option=com_content&view=article&id=106&Itemid=7 |
|---|
| Material brunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet brunn | PE (polyeten) |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 110 |
| Anslutningar | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimensionerande kapacitet (antal personer) | 0 - 10 |
| Vattenanslutning | Nej |
| Filtertyp | Kalk |
| Filtervolym | 500 kg |
| Tillämpningsområde | Utvändigt |
| Anslutningshöjd inlopp | 1200 mm |
| Anslutningshöjd, utlopp | 1050 mm |
| Längd | 1200 mm |
| Bredd | 1200 mm |
| Höjd | 2250 mm |
| Diameter | 1200 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 1200 | ||
| Höjd (mm) | 2350 | ||
| Vikt (kg) | 500 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_589_5618428.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_589_5618428.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_589_5618428.pdf |
| RSK-nummer | 5618428 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1215 |
| GTIN | - |
| Produkt | Fosforfälla |
| Produktnamn | Fann Paket FTK 503 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | fostorrening |
| Utförande | tank, lock, filtermassa |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.fann.se/index.php/index.php?option=com_content&view=article&id=106&Itemid=7 |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | 1215 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.fann.se/index.php/index.php?option=com_content&view=article&id=106&Itemid=7 |
|---|
| Material brunn | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet brunn | PE (polyeten) |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 110 |
| Anslutningar | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimensionerande kapacitet (antal personer) | 0 - 10 |
| Vattenanslutning | Nej |
| Filtertyp | Kalk |
| Filtervolym | 500 kg |
| Tillämpningsområde | Utvändigt |
| Anslutningshöjd inlopp | 1200 mm |
| Anslutningshöjd, utlopp | 1050 mm |
| Längd | 1200 mm |
| Bredd | 1200 mm |
| Höjd | 2250 mm |
| Diameter | 1200 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 1200 | ||
| Höjd (mm) | 2350 | ||
| Vikt (kg) | 500 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_589_5618428.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_589_5618428.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_589_5618428.pdf |