Inlagd: 2023-10-12
RSK-nr enhet: ST
För att minska risken att sprida grumligt vatten läggs siltgardiner ut, de fångar upp det slam som grumlas upp vid arbete i och kring vatten. En siltgardin fungerar som ett filter som gör att partiklar fastnar i gardinen i stället för att spridas vidare med strömmar och vågor. Att lägga ut siltgardiner är en extra skyddsåtgärd som förhindrar att det grumliga vattnet, som innehåller partiklar som kan störa djurlivet och växtligheten i vattnet, sprids vidare till omkringliggande vatten.
För att minska risken att sprida grumligt vatten läggs siltgardiner ut, de fångar upp det slam som grumlas upp vid arbete i och kring vatten. En siltgardin fungerar som ett filter som gör att partiklar fastnar i gardinen i stället för att spridas vidare med strömmar och vågor. Att lägga ut siltgardiner är en extra skyddsåtgärd som förhindrar att det grumliga vattnet, som innehåller partiklar som kan störa djurlivet och växtligheten i vattnet, sprids vidare till omkringliggande vatten.
| RSK-nummer | 2310112 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2310112 |
| GTIN | 7350122647205 |
| Produkt | Siltgardin |
| Produktnamn | MIA PETW 80/80 Siltgardin |
| Dimension | 50x5m |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | vävd |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PETW |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | 2310112 |
|---|
| GTIN | 7350122647205 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PET (polyetentereftalat) |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Filterduk |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Ja |
| Längd | 50 m |
| Bredd | 5 m |
| På rulle | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 1200 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 55 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_2310112.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 2310112 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2310112 |
| GTIN | 7350122647205 |
| Produkt | Siltgardin |
| Produktnamn | MIA PETW 80/80 Siltgardin |
| Dimension | 50x5m |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | vävd |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PETW |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 06 Plaströr - Övriga |
| Tillverkarens artikelnummer | 2310112 |
|---|
| GTIN | 7350122647205 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PET (polyetentereftalat) |
|---|---|
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Modell/Utförande | Filterduk |
| Stickad | Nej |
| Vävd | Ja |
| Längd | 50 m |
| Bredd | 5 m |
| På rulle | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 1200 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 55 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_626_2310112.pdf |
|---|---|