Inlagd: 2020-03-09
RSK-nr enhet: ST
Flygt Compit 901, installationsfärdig prefabricerad pumpstation avsedd för orensat avloppsvatten (spillvatten). Stationen, som är tillverkad av rotationsformad polyeten (PE), är 1905 mm hög. Max nedgrävningsdjup 1865 mm. Vikt 121 kg. Sumpvolym 320 liter. Inlopp Ø 2X160/2X110mm. 1st 110mm gummitätning medföljer, utlopp PE40 med plaströrskoppling för PE50 (PE40/PE50). Hålsåg med dimension min 102mm/max 108mm behövs för medföljande gumminippel för inloppsrörsanslutning d110. Skall d160mm inloppsrör anslutas så beställes gumminippel 850863 separat (fordrar hålsåg min 152mm/max 158mm). Stationen är utrustad med: - Flygt tuggerpump MH 3069.170 HT-250. 3x400V, 2,4kW, 5.1A. Pumpen installeras semipermanent hängande i rostfritt tryckrör. - Rörgalleri och kopplingar,avstängningsventil och kulbackventil i PP/PPA. - Lyftkedja i rostfritt stål. - Flygt pumpsstyrning FGC-211/S5. - 2 st. Flygt nivåvippa ENM-10 med 13 m sladd (nivå/larmvippa). - Låsbart lock i PE-plast.
Flygt Compit 901, installationsfärdig prefabricerad pumpstation avsedd för orensat avloppsvatten (spillvatten). Stationen, som är tillverkad av rotationsformad polyeten (PE), är 1905 mm hög. Max nedgrävningsdjup 1865 mm. Vikt 121 kg. Sumpvolym 320 liter. Inlopp Ø 2X160/2X110mm. 1st 110mm gummitätning medföljer, utlopp PE40 med plaströrskoppling för PE50 (PE40/PE50). Hålsåg med dimension min 102mm/max 108mm behövs för medföljande gumminippel för inloppsrörsanslutning d110. Skall d160mm inloppsrör anslutas så beställes gumminippel 850863 separat (fordrar hålsåg min 152mm/max 158mm). Stationen är utrustad med: - Flygt tuggerpump MH 3069.170 HT-250. 3x400V, 2,4kW, 5.1A. Pumpen installeras semipermanent hängande i rostfritt tryckrör. - Rörgalleri och kopplingar,avstängningsventil och kulbackventil i PP/PPA. - Lyftkedja i rostfritt stål. - Flygt pumpsstyrning FGC-211/S5. - 2 st. Flygt nivåvippa ENM-10 med 13 m sladd (nivå/larmvippa). - Låsbart lock i PE-plast.
| RSK-nummer | 5886294 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8444002 |
| GTIN | - |
| Produkt | Pumpstation |
| Produktnamn | Compit 901H-EP-I /EL-M3069 |
| Dimension | 160/110x50mm inlopp x utlopp |
| Storlek | H=1905mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3x400V 2,4 kW |
| Funktion | avloppspumpning |
| Utförande | MH3069 HT-250. FGC-211/S5 |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8444002 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fekalier | Ja |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Material cistern/tank | PE (polyeten) |
| Volym behållare/tank | 900 l |
| Antal pumpar | 1 |
| Max. flödeskapacitet | 61,2 m³/h |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 60 °C |
| Antal inlopp | 4 |
| Anslutningsdimension inloppssida | 6" (150) |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Med backventil | Ja |
| Höjd | 1905 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1600 | ||
| Bredd (mm) | 1200 | ||
| Höjd (mm) | 2200 | ||
| Vikt (kg) | 183 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5886291.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5886294.pdf |
| RSK-nummer | 5886294 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8444002 |
| GTIN | - |
| Produkt | Pumpstation |
| Produktnamn | Compit 901H-EP-I /EL-M3069 |
| Dimension | 160/110x50mm inlopp x utlopp |
| Storlek | H=1905mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3x400V 2,4 kW |
| Funktion | avloppspumpning |
| Utförande | MH3069 HT-250. FGC-211/S5 |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8444002 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fekalier | Ja |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Material cistern/tank | PE (polyeten) |
| Volym behållare/tank | 900 l |
| Antal pumpar | 1 |
| Max. flödeskapacitet | 61,2 m³/h |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 60 °C |
| Antal inlopp | 4 |
| Anslutningsdimension inloppssida | 6" (150) |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Med backventil | Ja |
| Höjd | 1905 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1600 | ||
| Bredd (mm) | 1200 | ||
| Höjd (mm) | 2200 | ||
| Vikt (kg) | 183 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5886291.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5886294.pdf |