Avaktiverad 2020-04-24
Inlagd: 2008-06-30
RSK-nr enhet: ST
Flygt Compit 900, installationsfärdig prefabricerad pumpstation avsedd för grund- och dagvatten. •Stationen, som är tillverkad av rotationsformad polyeten, är 1905 mm hög. Max nedgrävningsdjup 1865 mm. Vikt med pump 210 kg. Sumpvolym 450 liter. Inlopp Ø 160/110mm, utlopp PE63 med plaströrskoppling för DN50 (PE63/PE50) •Stationen är utrustad med: oFlygt grundvattenpump DLM 50-11,1-fas, 230 V, 1,1 kW, 6,8 A, försedd med nivåvippa. Pumpen installeras semipermanent hängande i ett rostfritt tryckrör. oRörgalleri och kopplingar i gjutjärn med avstängningsventil och kulbackventil. oLyftkedja i rostfritt stål. oLarmvippa oLock av betong med lyfthandtag som klarar gång- & cykeltrafik.
Flygt Compit 900, installationsfärdig prefabricerad pumpstation avsedd för grund- och dagvatten. •Stationen, som är tillverkad av rotationsformad polyeten, är 1905 mm hög. Max nedgrävningsdjup 1865 mm. Vikt med pump 210 kg. Sumpvolym 450 liter. Inlopp Ø 160/110mm, utlopp PE63 med plaströrskoppling för DN50 (PE63/PE50) •Stationen är utrustad med: oFlygt grundvattenpump DLM 50-11,1-fas, 230 V, 1,1 kW, 6,8 A, försedd med nivåvippa. Pumpen installeras semipermanent hängande i ett rostfritt tryckrör. oRörgalleri och kopplingar i gjutjärn med avstängningsventil och kulbackventil. oLyftkedja i rostfritt stål. oLarmvippa oLock av betong med lyfthandtag som klarar gång- & cykeltrafik.
| RSK-nummer | 5884568 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-7282301 |
| GTIN | - |
| Produkt | Pumpstation |
| Produktnamn | Compit, DLM 50-11 |
| Dimension | 160/110 x 50mm inlopp x utlopp |
| Storlek | H=1905mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V 1,1 kW |
| Funktion | BDT |
| Utförande | DLM 50-11 med nivåvippa |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-7282301 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fekalier | Nej |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Skärande | Nej |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Materialkvalitet cistern/tank | PE-100 |
| Volym behållare/tank | 450 l |
| Antal pumpar | 1 |
| Max. statisk höjd | 18 m |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 6,9 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Antal inlopp | 1 |
| Anslutning inloppssida | Rörände |
| Anslutningsdimension inloppssida | 6" (150) |
| Diameter inloppssida | 150 mm |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Med backventil | Ja |
| Med avluftning | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Bredd | 1200 mm |
| Djup | 1200 mm |
| Höjd | 1905 mm |
| Med larmfunktion | Ja |
| Med larmutgång | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | stålpall EUR | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 1200 | ||
| Höjd (mm) | 2055 | ||
| Vikt (kg) | 250 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5884568.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5884568 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-7282301 |
| GTIN | - |
| Produkt | Pumpstation |
| Produktnamn | Compit, DLM 50-11 |
| Dimension | 160/110 x 50mm inlopp x utlopp |
| Storlek | H=1905mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V 1,1 kW |
| Funktion | BDT |
| Utförande | DLM 50-11 med nivåvippa |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-7282301 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fekalier | Nej |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Skärande | Nej |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Materialkvalitet cistern/tank | PE-100 |
| Volym behållare/tank | 450 l |
| Antal pumpar | 1 |
| Max. statisk höjd | 18 m |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 6,9 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Antal inlopp | 1 |
| Anslutning inloppssida | Rörände |
| Anslutningsdimension inloppssida | 6" (150) |
| Diameter inloppssida | 150 mm |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Med backventil | Ja |
| Med avluftning | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Bredd | 1200 mm |
| Djup | 1200 mm |
| Höjd | 1905 mm |
| Med larmfunktion | Ja |
| Med larmutgång | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | stålpall EUR | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 1200 | ||
| Höjd (mm) | 2055 | ||
| Vikt (kg) | 250 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5884568.pdf |
|---|---|