Avaktiverad 2020-04-24
Inlagd: 2017-05-24
RSK-nr enhet: ST
Flygt Compit 900, installationsfärdig prefabricerad pumpstation avsedd för orensat avloppsvatten (spillvatten). •Stationen, som är tillverkad av rotationsformad polyeten (PE), är 1905 mm hög. Max nedgrävningsdjup 1865 mm. Vikt 199 kg. Sumpvolym 450 liter. Inlopp Ø 160/110mm, utlopp PE40 med plaströrskoppling för DN50 (PE40/PE50) •Stationen är utrustad med: oFlygt tuggerpump DXG 25-11T Plus, Pumpen installeras semipermanent hängande i ett rostfritt tryckrör. oRörgalleri och kopplingar i PPA med avstängningsventil och kulbackventil i gjutjärn. oLyftkedja i rostfritt stål. oFlygt pumpsstyrning APP-111. Matning 1-fas 230 V, sekundärt till pumpen 3x230 V. APP-111 arbetar normalt givarlöst och startar på tid och stoppar vid ”sörpling”, vilket minimerar fettbildning oFlygt nivåvippa ENM-10 med 13 m sladd (nivå/larmvippa) oFlygt ATU-001 larmenhet oLock av betong med lyfthandtag som klarar gång& cykeltrafik.
Flygt Compit 900, installationsfärdig prefabricerad pumpstation avsedd för orensat avloppsvatten (spillvatten). •Stationen, som är tillverkad av rotationsformad polyeten (PE), är 1905 mm hög. Max nedgrävningsdjup 1865 mm. Vikt 199 kg. Sumpvolym 450 liter. Inlopp Ø 160/110mm, utlopp PE40 med plaströrskoppling för DN50 (PE40/PE50) •Stationen är utrustad med: oFlygt tuggerpump DXG 25-11T Plus, Pumpen installeras semipermanent hängande i ett rostfritt tryckrör. oRörgalleri och kopplingar i PPA med avstängningsventil och kulbackventil i gjutjärn. oLyftkedja i rostfritt stål. oFlygt pumpsstyrning APP-111. Matning 1-fas 230 V, sekundärt till pumpen 3x230 V. APP-111 arbetar normalt givarlöst och startar på tid och stoppar vid ”sörpling”, vilket minimerar fettbildning oFlygt nivåvippa ENM-10 med 13 m sladd (nivå/larmvippa) oFlygt ATU-001 larmenhet oLock av betong med lyfthandtag som klarar gång& cykeltrafik.
| RSK-nummer | 5886098 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8006110 |
| GTIN | - |
| Produkt | Pumpstation |
| Produktnamn | Compit, DXG 25-11 PLUS |
| Dimension | 160/110 x 50mm inlopp x utlopp |
| Storlek | H=1905mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V 1,1 kW |
| Funktion | avlopp |
| Utförande | DXG25-11 PLUS, APP111 |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.xylemwatersolutions.com/scs/sweden/sv-se/produkter/pumpar/avloppsvattenpumpar/Sidor/Flygt-DXG-plus.aspx |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8006110 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.xylemwatersolutions.com/scs/sweden/sv-se/produkter/pumpar/avloppsvattenpumpar/Sidor/Flygt-DXG-plus.aspx |
|---|
| Lämplig för fekalier | Ja |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Skärande | Ja |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Materialkvalitet cistern/tank | PE-100 |
| Volym behållare/tank | 450 l |
| Antal pumpar | 1 |
| Max. statisk höjd | 45 m |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 2,6 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Antal inlopp | 1 |
| Anslutning inloppssida | Rörände |
| Anslutningsdimension inloppssida | 6" (150) |
| Diameter inloppssida | 150 mm |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Med backventil | Ja |
| Med avluftning | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Bredd | 1200 mm |
| Djup | 1200 mm |
| Höjd | 1905 mm |
| Med larmfunktion | Ja |
| Med larmutgång | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5886098.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5886098.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5886098.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5886098.pdf |
| RSK-nummer | 5886098 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8006110 |
| GTIN | - |
| Produkt | Pumpstation |
| Produktnamn | Compit, DXG 25-11 PLUS |
| Dimension | 160/110 x 50mm inlopp x utlopp |
| Storlek | H=1905mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V 1,1 kW |
| Funktion | avlopp |
| Utförande | DXG25-11 PLUS, APP111 |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.xylemwatersolutions.com/scs/sweden/sv-se/produkter/pumpar/avloppsvattenpumpar/Sidor/Flygt-DXG-plus.aspx |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8006110 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.xylemwatersolutions.com/scs/sweden/sv-se/produkter/pumpar/avloppsvattenpumpar/Sidor/Flygt-DXG-plus.aspx |
|---|
| Lämplig för fekalier | Ja |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Skärande | Ja |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Materialkvalitet cistern/tank | PE-100 |
| Volym behållare/tank | 450 l |
| Antal pumpar | 1 |
| Max. statisk höjd | 45 m |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 2,6 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Antal inlopp | 1 |
| Anslutning inloppssida | Rörände |
| Anslutningsdimension inloppssida | 6" (150) |
| Diameter inloppssida | 150 mm |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Med backventil | Ja |
| Med avluftning | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Bredd | 1200 mm |
| Djup | 1200 mm |
| Höjd | 1905 mm |
| Med larmfunktion | Ja |
| Med larmutgång | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5886098.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5886098.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5886098.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5886098.pdf |