Avaktiverad 2020-04-27
Inlagd: 2018-11-22
RSK-nr enhet: ST
Flygt Compit 900, installationsfärdig prefabricerad pumpstation, att kompletteras med Flygt pumppaket DXG 25-11 T Plus (RSK 5886167), avsedd för orensat avloppsvatten (spillvatten). • Stationen, som är tillverkad av rotationsformad polyeten (PE), är 1905 mm hög. Max nedgrävningsdjup 1865 mm. Vikt 199 kg. Sumpvolym 450 liter. Inlopp Ø 160/110mm, utlopp PE40 med plaströrskoppling för DN50 (PE40/PE50) • Stationen är utrustad med: o Rörgalleri, kopplingar, avstängningsventil och kulbackventil i PPA. o Flygt ATU-001 larmenhet o Lock av betong med lyfthandtag som klarar gång- & cykeltrafik.
Flygt Compit 900, installationsfärdig prefabricerad pumpstation, att kompletteras med Flygt pumppaket DXG 25-11 T Plus (RSK 5886167), avsedd för orensat avloppsvatten (spillvatten). • Stationen, som är tillverkad av rotationsformad polyeten (PE), är 1905 mm hög. Max nedgrävningsdjup 1865 mm. Vikt 199 kg. Sumpvolym 450 liter. Inlopp Ø 160/110mm, utlopp PE40 med plaströrskoppling för DN50 (PE40/PE50) • Stationen är utrustad med: o Rörgalleri, kopplingar, avstängningsventil och kulbackventil i PPA. o Flygt ATU-001 larmenhet o Lock av betong med lyfthandtag som klarar gång- & cykeltrafik.
| RSK-nummer | 5886166 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8201901 |
| GTIN | - |
| Produkt | Pumpstation |
| Produktnamn | Compit för pumppaket |
| Dimension | 160/110x50mm (inlopp x utlopp) |
| Storlek | H=1905mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | DXG Plus |
| Utförande | för pump DXG25-11 T Plus |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | polyetylen (PE) |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8201901 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fekalier | Ja |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Skärande | Ja |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Materialkvalitet cistern/tank | PE-100 |
| Volym behållare/tank | 450 l |
| Antal pumpar | 1 |
| Max. statisk höjd | 21 m |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 2,6 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Antal inlopp | 1 |
| Anslutning inloppssida | Rörände |
| Anslutningsdimension inloppssida | 6" (150) |
| Diameter inloppssida | 150 mm |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Med backventil | Ja |
| Med avluftning | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Bredd | 1200 mm |
| Djup | 1200 mm |
| Höjd | 1905 mm |
| Med larmfunktion | Ja |
| Med larmutgång | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | träpall special | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 1450 | ||
| Höjd (mm) | 2250 | ||
| Vikt (kg) | 173 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5886166 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8201901 |
| GTIN | - |
| Produkt | Pumpstation |
| Produktnamn | Compit för pumppaket |
| Dimension | 160/110x50mm (inlopp x utlopp) |
| Storlek | H=1905mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | DXG Plus |
| Utförande | för pump DXG25-11 T Plus |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | polyetylen (PE) |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-8201901 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för fekalier | Ja |
|---|---|
| Lämplig för installation utomhus | Ja |
| Kan placeras bakom WC-stol | Nej |
| Skärande | Ja |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Materialkvalitet cistern/tank | PE-100 |
| Volym behållare/tank | 450 l |
| Antal pumpar | 1 |
| Max. statisk höjd | 21 m |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 2,6 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Antal inlopp | 1 |
| Anslutning inloppssida | Rörände |
| Anslutningsdimension inloppssida | 6" (150) |
| Diameter inloppssida | 150 mm |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Med backventil | Ja |
| Med avluftning | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Bredd | 1200 mm |
| Djup | 1200 mm |
| Höjd | 1905 mm |
| Med larmfunktion | Ja |
| Med larmutgång | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | träpall special | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 1450 | ||
| Höjd (mm) | 2250 | ||
| Vikt (kg) | 173 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |